W galerii przedstawiamy produkty, które znacznie odbiegają od głównej działalności producentów samochodów. W niektórych przypadkach wytwarzają je oddzielne firmy, które kiedyś odłączyły się od działu motoryzacyjnego lub należą jedynie do tego samego wielkiego koncernu. Nie zmienia to jednak tego, że będziesz zdziwiony, gdy zobaczysz na nich logo znane z karoserii samochodów
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoGaleria zdjęć
Volkswagen produkuje więcej kiełbasek niż samochodów - w zeszłym roku ok. 6,8 miliona sztuk. Mieszczą się one oczywiście na liście oficjalnych części pod numerem: 199 398 500 A. Taka ciekawostka. W 2019 roku roku minęło 46 lat od rozpoczęcia ich produkcji. Kiełbaski są wytwarzane przez około 30 pracowników Volkswagena w północno-wschodnim zakątku fabryki w Wolfsburgu. Zakład mięsny produkuje również innego rodzaju kiełbaski, wędliny czy burgery. Volkswagen wytwarza też swój własny pikantny ketchup, używany do dania znanego jako "currywurst", czyli kiełbasek w sosie pomidorowym posypanych curry. Currywurst produkcji Volkswagena jest serwowany w fabrycznych stołówkach oraz na firmowych imprezach (premierach nowych modeli lub podczas targów). Kiełbaski są też darowane klientom jako prezent przez niemieckich dealerów tej marki. Są również sprzedawane przez niektóre supermarkety i hurtownie w Niemczech.
Peugeot, jak wielu innych producentów samochodów, zaczynał od produkcji rowerów (produkuje je zresztą do dziś, obok skuterów i motocykli). Jednak ta francuska marka nie jest znana wyłącznie z produkcji pojazdów na dwóch i czterech kołach. Świetną renomę mają młynki Peugeota do przypraw i kawy. Zwróćcie na nie uwagę podczas wizyty w dobrej restauracji. Co ciekawe, z logo tej francuskiej marki można kupić również inne akcesoria: noże kuchenne i do steków, kieliszki do wina, karafki, otwieracze do butelek, a także ceramiczne naczynia żaroodporne. Marka Peugeot Saveurs nie jest obecnie powiązana z producentem samochodów (koncern PSA). Należy do rodziny Peugeot.
Bentley to przede wszystkim ultraluksusowe samochody, ale wytwarza również... meble. Angielska firma współpracuje na tym polu z włoskim producentem Luxury Living Group. Kanapy, fotele, łóżka, stoły, szafki czy kredensy są wykonane z najwyższej jakości materiałów: szlachetnego drewna i wysokogatunkowej skóry – tak jak wnętrza Bentleyów Mulsanne, Continental czy Bentayga.
Yamaha to nie tylko motocykle i skutery (również wodne i śnieżne), czy łodzie i silniki zaburtowe. Początki firmy sięgają końcówki XIX wieku, kiedy Torakusu Yamaha zbudował pierwsze organy piszczałkowe w Japonii. Do dziś muzyczne korzenie Yamaha są widoczne w logo firmy przedstawiającym trzy skrzyżowane kamertony (przyrządy do strojenia instrumentów). Yamaha Music produkuje: fortepiany, pianina, keyboardy, gitary akustyczne i basowe, wzmacniacze, a także instrumenty dęte drewniane i blaszane i instrumenty perkusyjne.
Porsche ma w Lipsku dużą fabrykę produkującą modele Macan i Panamera. Niewiele osób jednak wie, że na terenie zakładów powstaje również miód. To część proekologicznej działalności producenta. Na naturalnym obszarze nieopodal terenów przemysłowych żyją dzikie zwierzęta i trzy miliony pszczół. W zeszłym roku wytworzyły one 400 kg miodu pod nazwą Turbienchen. Można go kupić wyłącznie w sklepie mieszczącym się w centrum klienta Porsche w Lipsku. Interesująca propozycja na prezent dla fana marki Porsche.
Zanim firma Lamborghini kojarzyła się z supersamochodami, produkowała traktory. Potem Feruccio Lamborghini sprzedał dział rolniczy, ale traktory z wściekłym bykiem w logo nadal są oferowane. Lamborghini Trattori nie jest powiązana z Lamborghini Automobili, należącym do Grupy Volkswagen.
Honda jest producentem z bardzo szeroką ofertą. Samochody i motocykle to tylko część działaności tego japońskiego koncernu. Honda znana jest również z narzędzi ogrodniczych, maszyn budowlanych, agregatów prądotwórczych, pomp, odśnieżarek... Ponadto Honda Marine jest producentem łodzi motorowych i silników zaburtowych. Jest jeszcze Honda Aircraft Company z siedzibą w USA, oferująca prywatny odrzutowiec HondaJet.
Tesla zrobiła furorę swoimi samochodami elektrycznymi. Amerykańska firma produkuje ponadto stacje ładowania do szybkiego uzupełniania ich baterii, ale to jeszcze nie wszystko. Tesla oferuje również domowe i przemysłowe instalacje elektryczne wykorzystujące energię słoneczną.
Toyota Material Handling specjalizuje się w produkcji sprzętu do transportu wewnętrznego. W ofercie znajdują się m.in. wózki paletowe, widłowe, holownicze – ręczne, spalinowe, jak i elektryczne.
Kiedyś Rolls-Royce był firmą lotniczą i samochodową. W 1973 roku nastąpił jej podział, ale nadal powstają i luksusowe samochody pod tą marką (jest obecnie częścią Grupy BMW), i silniki odrzutowe do samolotów cywilnych (np. Boeinga 787 Dreamliner) oraz wojskowych. Rolls-Royce Holdings jest obecnie drugim największym producentem silników lotniczych na świecie.
Alpina to niemiecka firma produkująca ekskluzywne samochody na bazie modeli BMW. Na tym jednak jej działalność się nie kończy. Firma zajmuje się również handlem i magazynowaniem wysokiej jakości win. - Wśród naszych jest ponad tysiąc najlepszych restauracji, handlowców oraz indywidualnych odbiorców wina na całym świecie – czytamy na stronie internetowej Alpiny.
Mitsubishi Corporation, tak jak Honda, to japoński konglomerat. Najbardziej znanymi produktami są oczywiście samochody, ale firmy ze słowem „Mitsubishi” w nazwie działają również w wielu innych branżach, m.in. lotniczej, wojskowej czy energetycznej. Z kolei Mitsubishi Electric produkuje sprzęt AGD, automatykę przemysłową oraz systemy klimatyzacji i wentylacji.