Jeszcze do niedawna leasing był bardzo popularną formą finansowania nowego samochodu przez przedsiębiorcę. Po zakończeniu umowy mógł on wykupić samochód, a później go sprzedać, odzyskując część pieniędzy. Taki stan rzeczy jest możliwy do końca 2021 r., czyli jeszcze niewiele ponad pół miesiąca.

Przepisy wprowadzone od 2022 r. w Polskim Ładzie, sztandarowym projekcie rządu, sprawiają, że sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu nie będzie się opłacać. Nowe uregulowania powodują, że pozbycie się wykupionego do majątku prywatnego pojazdu przed upływem sześciu lat będzie oznaczało konieczność zapłaty podatku dochodowego. Ponadto taka osoba będzie zobowiązana zapłacić od tego dochodu składkę zdrowotną. Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca pojazd wykupi do firmy, to podatek VAT trzeba zapłacić od wartości samochodu, a nie jak obecnie od wartości wykupu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Przedsiębiorcy spieszą się, by wykupić leasing jeszcze w 2021 r.

Z tego powodu przedsiębiorcy ustawiają się w kolejkach do firm leasingowych, żeby jeszcze w tym roku rozliczyć leasing. Niektórzy z nich nadpłacają raty, wykorzystując własne oszczędności, a inni chcą przejść np. na kredyt samochodowy.

"Przedsiębiorcy szukający możliwości uniknięcia opłaty takiego podatku, decydują się na szybsze rozliczenie z leasingodawcą. Chodzi o to, żeby stać się właścicielem pojazdu przed końcem 2021 r. Część przedsiębiorców spłaca pozostałe raty, korzystając z posiadanych oszczędności, ale część nie ma wolnych środków. Dlatego w grudniu spodziewamy się rekordowego zainteresowania kredytami samochodowymi i przygotowaliśmy specjalną, uproszczoną procedurę ich udzielania dla klientów, którzy chcą spłacić leasing środkami z kredytu samochodowego – mówi Michał Nalepa, menedżer ds. sprzedaży w Kanale Dealerskim w Cofidis.

Jak się okazuje, lepiej się pospieszyć, bowiem coraz większe zainteresowanie zamknięciem leasingów, a także załatwianie formalności powodują, że cała procedura chwilę potrwa. Sam proces przyznania kredytu może się zamknąć w ciągu kilku godzin, jednak do uzyskania prawa własności w tym roku potrzebne jest jeszcze uregulowanie wszystkich spraw z leasingodawcą.