Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. Wysoki mandat można otrzymać m.in. innymi za wykroczenie, jakim jest wejście na torowisko, kiedy zapory lub półzapory są opuszczone albo rozpoczęło się ich opuszczanie.

Czytaj także: Ponad 22 tys. wykroczeń w niecałe dwa miesiące. Kierowcy nie widzą kamer na trasie S8?

Takiego przewinienia dopuścił się w sobotę 29 stycznia młody mężczyzna, któremu zabrakło cierpliwości i nie doczekał się otwarcia zapór na przejeździe kolejowym na ulicy Wolności w Mielcu (woj. podkarpackie). 24-latek, zamiast stać nadal z innymi pieszymi, postanowił przejść przez torowisko przy zamkniętych zaporach, zanim jeszcze przejechał pociąg.

Na przejazd przez tory czekały również samochody, wśród których stał m.in. nieoznakowany radiowóz. Policjanci zauważyli niecierpliwego mężczyznę i zatrzymali go do kontroli. Za popełnione wykroczenie został on ukarany mandatem w wysokości 2 tys. zł.

Przechodzenie pod szlabanem może skończyć się tragicznie

Policja przypomina, że mandat możemy zapłacić również za m.in. chodzenie po torowisku czy korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia albo przechodzenia przez jezdnię bądź torowisko.

Czytaj także: Pędziła po psa. Teraz musi zapłacić 3500 zł mandatu

Policja apeluje o ostrożność, zaznaczając, że lekkomyślne zachowanie w pobliżu przejazdu kolejowego może kosztować nas życie, bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi, czy poruszamy się pojazdem.