Renault właśnie ogłosiło, że wiosną 2023 r. przedstawi szóstą generację modelu Espace. Jak to? Przecież zgodnie z ogłoszonym w 2021 r. planem na ten rok wypadał debiut SUV-a klasy średniej. No właśnie.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem video:

Renault Espace zostaje SUV-em

Wszystko się zgadza, ponieważ Renault Espace zostanie właśnie SUV-em. Pierwsza generacja tego modelu trafiła na rynek w 1984 r., stając się jednym z pionierów współczesnych minivanów. Francuskie auto pozostawało wierne tej formule przez trzy kolejne wcielenia, przedstawione w 1991, 1996 i 2002 r. Z powodu spadającego zainteresowania minivanami klasy średniej w Europie pokazana w 2014 r. piąta generacja Espace zmieniła się w crossovera, łączącego elementy MPV i SUV-a. Szóste Renault Espace będzie już typowym SUV-em.

Przeczytaj także: Jak się zawalił rynek minivanów? Dlaczego nie chcemy ich już kupować?

Renault Espace VI będzie dostępne w wersjach 5- i 7-osobowych. Auto powstało na bazie platformy CMF-C/D, z której w aliansie Renault-Nissan-Mitsubishi korzystają już m.in. Renault Austral oraz obecne generacje Nissana Qashqaia, Nissana X-Traila i Mitsubishi Outlandera.

Renault Espace (piąta generacja; od 2014 r.) Foto: Renault
Renault Espace (piąta generacja; od 2014 r.)

Tym samym nowe Renault Espace będzie konkurować m.in. ze Skodą Kodiaq, Hyundaiem Santa Fe, Kią Sorento, Peugeotem 5008 oraz właśnie Nissanem X-Trail.

To jeszcze nie koniec rewolucyjnych zmian w Renault. Spodziewane w 2024 r. kolejne wcielenie Scenica też będzie SUV-em, ale kompaktowym.

Czytaj więcej o RENAULT ESPACE

Na 2024 r. Renault planuje drugiego SUV-a klasy średniej, tym razem ze sportowo poprowadzoną linią dachu, jak w coupe. Czy on też otrzyma nazwę Espace?

Renault Espace: logo szóstej generacji Foto: Renault
Renault Espace: logo szóstej generacji