To już drugi sezon Porsche Esports Sprint Challenge Poland – cyklu wirtualnych wyścigów i oficjalnych Mistrzostw Polski w Digital Motorsport. Dla niewtajemniczonych: nie jest to niewinne granie na konsoli dla zabicia czasu, tylko regularne ściganie, ze ściśle określonym regulaminem i procedurami, jak w „realu”. Dla najlepszych zawodników może być drogą do profesjonalnej kariery.

Za projektem, który wpisuje się w globalny trend dynamicznego rozwoju e-sportów, stoją polski oddział Porsche, Polski Związek Motorowy i firma Ragnar Simulator. Tego typu inicjatywy są też promowane i oficjalnie uznawane za dziedzinę motorsportu przez Międzynarodową Federację Samochodową FIA. Z kolei Porsche w cyfrowym wymiarze organizuje między innymi globalne zawody Porsche TAG Heuer Esports Supercup.

"Cyfrowe wyścigi są coraz silniej splecione z tymi rzeczywistymi, a niektórzy kierowcy - jak np. Junior Porsche Ayhancan Güven – startują i na prawdziwych torach, i na tych wirtualnych. Oczywiście e-sport nie zastąpi prawdziwego ścigania, ale będzie jego świetnym uzupełnieniem. A skoro Porsche ma sport w swoim DNA, to naturalnym jest, że teraz dodaje to tego e-sport" – mówi Paweł Mazurek z Porsche Polska.

Po fazie prekwalifikacji Porsche Esports Sprint Challenge Poland wyłoniono 24 kierowców, którzy zmierzą się na 5 torach. Pierwsza runda odbędzie się 9. września o godz. 20:00 na Hockenheimringu. Kolejne są zaplanowane na torach Imola (16.09.), Le Mans (30.09.), Barcelona-Catalunya (7.10.), Silverstone (21.10.) i na Północnej Pętli Nürburgringu (28.10.). Za każdym razem odbędą będą 15-minutowe kwalifikacje i dwa 25-minutowe wyścigi.

Porsche Esports Sprint Challenge Poland 2021 – zmagania na platformie iRacing w Porsche 911 RSR

Zawody rozgrywane są w tym roku na platformie iRacing (w zeszłym sezonie: Assetto Corsa), natomiast kierowcy przesiedli się z Porsche Caymanów GT4 Clubsport na mocniejsze 911 RSR. Tytułu Mistrza Polski będzie w tym roku bronił Dominik Blajer.

"12 najlepszych dostaje z automatu awans do Mistrzostw Polski Digital Motorsport 2022, a kierowcy z miejsc 13-24 spadają do baraży. Tam będą rywalizować z Top 12 z Pucharu Polski o miejsce w Mistrzostwach 2022. Tym sposobem tworzymy zazębiający się mechanizm dający możliwość ścigania się zarówno doświadczonym kierowcom, jak i tym, którzy przygodę z simracingiem dopiero zaczynają, a mają wielkie marzenia" – mówi Radek Turek z Ragnar Simulator.

Najlepszy zawodnik cyklu, podobnie jak w pierwszej edycji zawodów, otrzyma oficjalny tytuł Mistrza Polski i wraz z pozostałą dwójką kierowców z podium zostanie zaproszony na oficjalną Galę Polskiego Związku Motorowego podsumowującą sezon w polskim motorsporcie. Dodatkowo, pierwszych trzech kierowców w klasyfikacji generalnej weźmie udział w Porsche on Track na torze wyścigowym w ramach Porsche Driving Experience.

Wyścigi Porsche Esports Sprint Challenge Poland będą transmitowane i komentowane na żywo w telewizji na kanale Eleven Sports oraz na profilu facebookowym tej stacji.