Auto Świat Wiadomości Aktualności Ruszyła akcja "Prędkość" na polskich. Policja skupi się na zbyt szybko jeżdżących kierowcach

Ruszyła akcja "Prędkość" na polskich. Policja skupi się na zbyt szybko jeżdżących kierowcach

Od piątku 12 sierpnia policjanci z wydziału ruchu drogowego będą prowadzili akcję "Prędkość". Jak wyjaśnił nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w tym dniu funkcjonariusze skupią się na kierowcach, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości.

Pomiar prędkości - zdjęcie iliustracyjne
Piotr Szypulski / Autro Świat
Pomiar prędkości - zdjęcie iliustracyjne

Nadkomisarz w rozmowie z PAP podkreślił, że piątkowe działania "Prędkość" wynikają z kalendarza działań ROADPOL-u, czyli sieci europejskich sił policji drogowej. "ROADPOL jest przede wszystkim zaangażowany w zmniejszenie liczby zgonów i poważnych obrażeń na europejskich drogach" — zaznaczył policjant.

"W Polsce funkcjonariusze podczas działań wykorzystają m.in. wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości. Na drogach pojawi się wiele patroli policyjnych grup Speed" — powiedział.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Wskazał, że podczas akcji mundurowi skupią się głównie na tych kierowcach, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości. Policjanci sprawdzać będą również wymagane dokumenty i kontrolować stan trzeźwości kierowców. "Działania ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości. Jest ona jedną z głównych przyczyn poważnych zdarzeń drogowych" — przekazał.

Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP zaznaczył, że w 2022 roku przez pierwszych 7 miesięcy odnotowano 19 060 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, za co grozi nie tylko wysoki mandat karny (za przekroczenie prędkości dozwolonej o więcej niż 70 km/h nawet 2500 zł), ale również zatrzymanie uprawnień do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy.

Jednocześnie zauważył, że takich interwencji jest zdecydowanie mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku, kiedy policjanci zatrzymali 37485 kierujących pojazdami za to wykroczenie (spadek liczby wykroczeń o ponad 49 proc.). "Nie tylko w tym dniu prosimy o bezpieczną dostosowaną do panujących warunków drogowych zgodną z przepisami jazdę" — dodał nadkomisarz.

Autor: Bartłomiej Figaj

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków