Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Sebastien Loeb: "Przy 110 km/h stwarzam większe zagrożenie niż przy 180 km/h"

Sebastien Loeb: "Przy 110 km/h stwarzam większe zagrożenie niż przy 180 km/h"

Sebastien Loeb w kontrowersyjny sposób odniósł się do dyskutowanej we Francji propozycji obniżenia prędkości na autostradach. W wywiadzie udzielonym dziennikowi "Le Figaro" dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata przyznał, że stwarza większe zagrożenie na drodze, jadąc z prędkością 110 km/h, niż przy 180 km/h, bo ma tendencję do zasypiania. Część Francuzów zasugerowała mu... przesiadkę do TGV.

Sebastien Loeb (zdjęcie z przygotowań do Dakaru 2018)
Sebastien Loeb (zdjęcie z przygotowań do Dakaru 2018)Źródło: Shutterstock / cristiano barni
  • Sebastien Loeb udzielił dziennikowi "Le Figaro" wywiadu przed powrotem do Rallycrossowych Mistrzostw Świata
  • Utytułowany kierowca odniósł się w nim do pomysłu obniżenia dozwolonej prędkości na autostradach. Niektóre środowiska domagają się ograniczenia jej do 110 km/h
  • Przez swój komentarz stanął w ogniu krytyki. "Powinien świecić przykładem, a nie wypowiadać się jak boomer" – stwierdził jeden z przeciwników

Dyskusja, w której zabrał głos Sebastien Loeb, toczy się we Francji już od wielu lat. Sugestie obniżenia dozwolonej prędkości na autostradach wypływają okresowo, ale spotykają się raczej z chłodnym przyjęciem francuskiego społeczeństwa. Pod koniec ubiegłego roku pomysł wprowadzenia ograniczenia do 110 km/h powrócił głównie w kontekście inflacji, a dokładnie zredukowania zapotrzebowania kraju na paliwa kopalne.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Sebastien Loeb poparł decyzję francuskiej premier

Nietrudno się domyślić, co o wolniejszej jeździe autostradowej sądzi utytułowany kierowca rajdowy z Francji. W wywiadzie udzielonym dziennikowi "Le Figaro" poparł decyzję Elisabeth Borne, francuskiej premier, która w listopadzie 2022 r. odrzuciła złożoną poprawkę w tej sprawie.

W uzasadnieniu tłumaczyła, że choć redukcja prędkości z obowiązujących 130 km/h do zaproponowanych 110 km/h pozwala ograniczyć zużycie paliwa o 20 proc., narzucanie tego obywatelom nie jest właściwą drogą. "Są ludzie, którzy muszą korzystać z autostrad i mogą mieć ograniczenia czasowe" – wyjaśniła. Clement Beaune, francuski minister transportu, dodał, że "nie ma chęci" na takie rozwiązanie.

We Francji na większości autostrad można jechać 130 km/h
We Francji na większości autostrad można jechać 130 km/hŹródło: Auto Bild

Dziennikarz "Le Figaro" zapytał Sebastiena Loeba, czy zgadza się z tą decyzją. W odpowiedzi kierowca rajdowy zwrócił uwagę na kwestię bezpieczeństwa – w końcu jednym z argumentów za obniżeniem dozwolonej prędkości na autostradach jest ograniczenie liczby wypadków śmiertelnych.

Sebastien Loeb stwierdził, że przy 110 km/h staje się senny

"Jeśli zostanie mi udowodnione, że jazda z prędkością 110 km/h jest bezpieczniejsza, to OK. Nie zapominajmy jednak, że ludzie od dawna jeżdżą bez żadnych asystentów z prędkością 130 km/h samochodami, które pod względem bezpieczeństwa bywają kiepskie. Producenci aut poczynili ogromne postępy w tej dziedzinie" – stwierdził rajdowiec.

Dzisiaj samochody mają mnóstwo systemów bezpieczeństwa
Dzisiaj samochody mają mnóstwo systemów bezpieczeństwaŹródło: Igor Kohutnicki

Dodał, że dla niego wprowadzenie nowego ograniczenia nie jest dobrym pomysłem. "Jadąc z prędkością 110 km/h, stwarzam większe zagrożenie niż przy 180 km/h, bo mam tendencję do zasypiania" – wyjawił. Loeb zwrócił tą wypowiedzią uwagę na największą pułapkę autostradowej jazdy, czyli monotonię.

Czy szybsza jazda może być bezpieczniejsza? Z pewnością wzmaga u kierowcy skupienie, ale jednocześnie drastycznie wydłuża drogę hamowania i pozostawia mniej czasu na reakcję. Dlatego też nie wszyscy Francuzi przyklasnęli swojemu mistrzowi. Przeciwnicy zasugerowali mu przesiadkę do pociągu albo przedstawienie swojej tezy rodzinom ofiar, które zginęły w wypadkach spowodowanych nadmierną prędkością.

Krzysztof Grabek
Krzysztof Grabek
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków