- Okazuje się, że właściciele najchętniej rozstawali się z Hondami Civic. To modele z lat 1991-1996 i 1995-2001
- W czołówce aut, które zostały przejęte przez samorząd, znalazły się także starsze modele Daewoo (Lanos i Nexia) i Renault (Scenic i Laguna)
- Miejska licytacja to dobra okazja do przypomnienia obowiązujących przepisów - porzucone pojazdy przechodzą bowiem na własność gminy po upływie 6 miesięcy od usunięcia
Pora na drugą licytację publiczną samochodów przejętych przez miasto Białystok. W ramach licytacji wystawiono łącznie 31 samochodów oraz jeden skuter. Na liście znalazły się modele takich marek jak m.in. Audi, BMW, Fiat, Ford, Honda, Mercedes, Toyota czy Volvo. Dominuje przy tym jeden model. Okazuje się, że właściciele najchętniej rozstawali się z Hondami Civic (z lat 1991-1996 i 1995-2001).
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoNa potencjalnych zainteresowanych czeka jedna dość istotna niespodzianka. Nabywca musi bowiem kupić wszystkie wystawione pojazdy. Ich wartość oszacowano na 14 653 zł i 40 groszy. Stąd też wymóg wpłacenia wadium w wysokości 1465 zł. Na tym nie koniec.
Przeczytaj też:
Chętni muszą także liczyć się z wymogiem natychmiastowego zabrania pojazdów. Ponadto miasto oczekuje, że nabywca poniesie wszelkie koszty związane z odbiorem pojazdów, które powinny trafić do stacji demontażu. Stosowne zaświadczenie o demontażu powinno trafić do urzędu miasta w ciągu 2 miesięcy od daty nabycia.
Miejska licytacja to dobra okazja do przypomnienia obowiązujących przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym. Porzucone pojazdy przechodzą bowiem na własność gminy po upływie pół roku od usunięcia.
Art. 50a. 1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.
2. Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, gdy nieodebranie pojazdu nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zobowiązanej.
4. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, gdy w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu nie została ustalona osoba uprawniona do jego odbioru.