Chińczycy depczą po piętach producentom ze starego porządku. Chociaż wiele mówi się o tym, że wkrótce zostaniemy zalani tanimi i nowoczesnymi autami elektrycznymi z Państwa Środka, my postanowiliśmy wyobrazić sobie inny scenariusz i zajrzeliśmy do innego rozrastającego się tam segmentu. Wybraliśmy osiem chińskich terenówek, które z pewnością cieszyłyby się zainteresowaniem także w Europie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Boom na terenówki w Chinach zapoczątkował dziwny "składak"

Chińscy producenci nadal słyną z naśladownictwa, ale w ostatnich latach spuścili trochę z tonu i zaczęli rozwijać własne konstrukcje. Gdy to mówimy, wciąż mamy przed oczami pamiętnego Zotye SR9 (brata bliźniaka Porsche Macan) i równie skandalicznego Landwinda X7 (klona Range Rovera Evoque), ale tak "chamska zrzynka" dziś już nie wchodzi w grę. Teraz działania Chińczyków nazwalibyśmy co najwyżej "wyraźną inspiracją".

Zotye SR9. Gdzieś to już widzieliśmy... Foto: Navigator84 / Wikimedia Commons
Zotye SR9. Gdzieś to już widzieliśmy...

Pod koniec 2020 r. koncern Great Wall Motors dość kreatywnie obszedł prawa autorskie. Co zrobili chińscy inżynierowie? Na polecenie "góry" wzięli kilka pomysłów zachodnich producentów i... zmieszali je w jednym produkcie! W ten sposób powstał Wey Tank 300 (dziś już po prostu Tank 300), który okazał się strzałem w dziesiątkę. Nam karoseria zbudowanego na ramie auta przypomina Forda Bronco połączonego z Jeepem Wranglerem. W kabinie jakiś stylista złożył "hołd" Mercedesowi Klasy G, umiejscawiając w niej tylko nieznacznie zmienioną deskę rozdzielczą "Gelendy".

Czy chińskim klientom to przeszkadzało? Już niedługo po premierze GWM dostarczał miesięcznie 10 tys. egzemplarzy auta. Trudno się dziwić – projekt wyszedł zgrabnie, a najtańsza wersja kosztowała wtedy w przeliczeniu mniej niż 100 tys. zł. Inne chińskie koncerny nie mogły być gorsze, dlatego dziś niemal każdy ma swojej gamie podobną, rasową terenówkę. Zmienił się jednak wzór – teraz zarząd najczęściej kładzie projektantom na biurkach zdjęcia nowego Land Rovera Defendera. Zresztą oceńcie sami.

Chińskie terenówki: Jetour Traveller

Cena w Chinach: od 74,6 tys. zł

Chińskie terenówki: Jaecoo J7 (Chery 06)

Cena w Chinach: od 67 tys. zł

Chińskie terenówki: Haval II Big Dog

Cena w Chinach: od 78 tys. zł

Chińskie terenówki: Tank 300

Cena w Chinach: od 111,5 tys. zł

Chińskie terenówki: BAIC BJ40

Cena w Chinach: od 114 tys. zł (spodziewana)

Chińskie terenówki: BAW Stone 01

Cena w Chinach: od 198,7 tys. zł

Chińskie terenówki: BYD Leopard 5

Cena w Chinach: od 228 tys. zł (spodziewana)

Chińskie terenówki: BYD Yangwang U8

Cena w Chinach: od 630 tys. zł