Koncern Toyoty nie ma ostatnio dobrej passy. Avensis jest kolejnym już modelem, który został objęty akcją naprawczą. Tym razem chodzi o egzemplarze wyprodukowane w Wielkiej Brytanii pomiędzy 21 sierpnia 2002 r. a 24 kwietnia 2006 r. i wyposażonych w przednią poduszkę powietrzną kierowcy z dwustopniowym napełniaczem. Na polskim rynku problem dotyczy 19 tys. 971 samochodów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK), którego prezes został powiadomiony o całej sytuacji, w ww. egzemplarzach istnieje prawdopodobieństwo, że gęstość środka pirotechnicznego w szczelnej obudowie napełniacza z czasem ulegnie zmniejszeniu, co z kolei może doprowadzić do jego sproszkowania. Na ten proces wpływają wilgotność oraz cykliczne zmiany wysokiej temperatury.

Jeżeli już dojdzie do sproszkowania środka, w przypadku aktywacji przedniej poduszki powietrznej kierowcy obudowa napełniacza może ulec rozerwaniu. W tej sytuacji fragmenty metalu mogą z dużą prędkością przedostać się przez poduszkę do wnętrza kabiny i spowodować obrażenia pasażerów.

Właściciele samochodów objętych akcją naprawczą będą wzywani do autoryzowanych stacji obsługi (ASO). Naprawa będzie polegała na wymianie przedniej poduszki powietrznej po stronie kierowcy.