Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Umył ciężarówkę czasie wolnym. Sprawa skończyła się w sądzie

Umył ciężarówkę czasie wolnym. Sprawa skończyła się w sądzie

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Mandat można dostać nawet za mycie samochodu. Przekonał się o tym pewien kierowca ciężarówki w Norwegii, którego srogo ukarano. Prócz słonego mandatu (w przeliczeniu w wysokości 9 tys. zł) otrzymał jeszcze wielogodzinny zakaz pracy. Tak łatwo jednak się nie poddał i oddał sprawę do sądu. Poznaliśmy już wyrok.

Scania
ScaniaŹródło: Scania/Kaasa Transport A/S

Co robić podczas dłuższego odpoczynku? Jednym z zajęć kierowcy może być choćby umycie samochodu. Tak też postąpił kierowca pojazdu firmy Kaasa Transport w Norwegii. W trakcie obowiązkowego tygodniowego odpoczynku umył swoją ciężarówkę w bazie na terenie prywatnym. Okazało się, że zwrócił na siebie uwagę miejscowych służb.

Według informacji serwisu 40ton.net, norwescy inspektorzy uznali, że jazda ciężarówką bez zalogowanej karty jest niedozwolona nawet na terenie prywatnym, a samo mycie potraktowali jako wykonywanie innej pracy. Uznali, że to stanowi podstawę do wymierzenia sporej kary: odbycia ponownej 45-godzinnej pauzy oraz uiszczenia mandatu w wysokości 20 tys. koron (ok. 9 tys. zł). Nadgorliwość?

Kierowca tak łatwo się nie poddał. Zebrał świadków i oddał sprawę do sądu, wskazując, iż samochód można myć dla przyjemności w ramach towarzyskiego spotkania z przyjaciółmi. Argumentował także że przejazdy odbywały się na terenie prywatnym do punktu poboru wody, by umyć auto.

Po wielu miesiącach trucker doczekał się rozstrzygnięcia. Jak informuje 40ton.net norweski sąd uznał rację kierowcy. W orzeczeniu wskazano, iż wystawiona kara jest nieuzasadniona. Podkreślono także iż nie każde kierowanie ciężarówką jest równoznaczne z wykonywaniem przewozów. Przeparkowanie na prywatnym placu, by podjechać do punktu poboru wody, trudno także uznać za działalność w ramach prawa przewozowego.

Jakie wnioski? Bez wątpienia sporu można byłoby uniknąć, gdyby zadbano o odpowiednie przepisy niepozostawiające jakichkolwiek wątpliwości co oddzielenia czasu wolnego od okresu pracy zawodowego kierowcy.

Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków