Nasi zachodni sąsiedzi mają wiele dziwnych i niejasnych dla nas znaków drogowych, które jednak coś oznaczają i lepiej je znać jadąc do Niemiec. Nie jesteśmy jednak w tym sami, bo nawet sami Niemcy mają problemy z zapamiętaniem, co oznacza każdy znak. Jednym z nich jest czarna kropka na białym tle. Co ona w ogóle oznacza i czy jest istotna?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Czy czarna kropka na białym tle jest ważna?

Tak naprawdę każdy znak powinien być traktowany jako ważny, w końcu po coś został stworzony i jest umieszczany. Są jednak takie, które są tak czysto informacyjne, że ich nieznajomość to nie koniec świata. Do takich można zaliczyć omawiany w tym artykule.

Ten dziwny znak — czarną kropkę na białym tle, zamkniętą w czworoboku — można znaleźć w dużych miastach takich jak Frankfurt czy Stuttgart. Nie oznacza on jednak żadnych konkretnych budynków, a centrum miasta. Mijając go w większych miejscowościach w Niemczech, będziemy wiedzieli, że wjeżdżamy do centrum.

Czarna kropka może być istotna

Znak z czarną kropką na białym tle w Niemczech nie oznacza więc nic ważnego, jednak już na Litwie i w Austrii podobne oznaczenie mają czarne punkty. Ostrzegają przed nimi znaki z czarną kropką zamkniętą w trójkącie. Warto to wiedzieć, jeśli często jeździmy za granicę.

Czarny punkt na Litwie Foto: Auto Świat
Czarny punkt na Litwie