Żołnierze włoskiej policji finansowej wpadli na trop zużytych ciężarówek po tym, jak ich podejrzenia wzbudził wzmożony ruch tego typu pojazdów w porcie handlowym Marghera. Funkcjonariusze postanowili przyjrzeć się sytuacji i w ten sposób wykryli nielegalny eksport TIR-ów. Podczas operacji Guardia di finanza skonfiskowano aż 60 starych i zanieczyszczających środowisko ciężarówek, które nie spełniały europejskich przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska. Te auta miały zostać nielegalnie wywiezione do Afryki i sprzedane w krajach, w których teoretycznie mogą być nadal używane.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Jak podali funkcjonariusze, samochody te powinny zostać poddane kosztowym adaptacjom do obowiązujących standardów środowiskowych. Zamiast tego ich właściciele skorzystali z usług pośrednika, który w nielegalny sposób uzyskiwał konieczną do eksportu dokumentację, a następnie wywoził je do Afryki.

Działalność, którą określa się jako "environmental dumping" to sposób uzyskiwania nielegalnych przychodów poprzez eksport zużytych towarów, surowców i śmieci z krajów, gdzie jest surowa polityka ekologiczna do regionów najbiedniejszych, o niskich standardach. W ten sposób beneficjent może tanio pozbyć się kosztownych w utylizacji rzeczy.