Jak dużą uwagę Niemcy przykładają do precyzyjnego stosowania się do przepisów, zarówno ruchu drogowego, jak i tych stosowanych np. na parkingach, wie dobrze, każdy polski kierowca, który miał kiedyś okazję dostać w Niemczech mandat, który nie dość, że jest dość dotkliwy dla przeciętnego polskiego portfela, to jeszcze zazwyczaj nieubłagany.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Niemieckie przepisy parkingowe – o tym trzeba wiedzieć

Na niemieckich parkingach panują tak samo jasne i klarowne zasady jak na niemieckich drogach. Większość parkingów jest tam płatna - można korzystać z nich na dwa sposoby.

Pierwszym są znane i z polskich parkingów automaty biletowe. Po zaparkowaniu trzeba po prostu zakupić w nim bilet. Warto przy tym pamiętać, że myli się ten, kto myśli, że parkingi nie są sprawdzane pod tym kątem. Zaparkowane samochody są regularnie sprawdzane, pod kątem opłaty za pakowanie.

Drugą opcją jest skorzystanie z popularnych w Niemczech tarcz parkingowych, na których stawia się (pełną lub połowiczną) godzinę, do której zamierza się parkować i umieszcza za przednią szybą auta. Każdy, kto z takiej tarczy korzysta, powinien jednak pamiętać, że tarcze takie, jak prawie wszystko w Niemczech podlegają rygorystycznym przepisom i normom. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto się z nimi dobrze zapoznać.

Tarcze parkingowe - jakie są wymogi prawne?

W Niemczech obowiązują standardy dotyczące tarcz parkingowych. Muszą one mieć określone wymiary i kolorystykę. Tarcze odbiegające od norm mogą być przyczyną nałożenia grzywny, nawet jeśli wydaje się, że spełniają swoją funkcję.

Tarcza parkingowa musi mieć wymiary 150 mm wysokości oraz 110 mm szerokości. Tarcza mu być także niebiesko-biała. To ważne, bo na niemieckim rynku dostępne są także tarcze parkingowe, które nie spełniają wymogów - występują w innych wymiarach, kolorach, czy wariantach i nie spełniają norm niemieckiego kodeksu drogowego.

Jak uniknąć mandatu za nieprawidłowe parkowanie?

Korzystanie z nieprawidłowej tarczy zazwyczaj oznacza jedno - mandat. Aby uniknąć mandatu, należy upewnić się, że używana w samochodzie tarcza parkingowa jest zgodna z przepisami, a litery i cyfry na niej używane są zgodne z normą DIN 1415. Tarcza także musi wyraźnie wskazywać pełne i połowiczne godziny.

Jakie kary grożą za błędy przy parkowaniu?

Za nieprawidłowe parkowanie w Niemczech można otrzymać mandat w wysokości minimum 20 euro za 30 minut. Mandat za niewłaściwe parkowanie dłuższe niż trzy godziny wynosi 40 euro.