Taryfikator mandatów, który ma zacząć obowiązywać od grudnia br., nie ma litości dla praktycznie każdego złamania przepisów. Znajdują się w nim zaostrzone kary za jazdę po alkoholu czy znaczne przekraczanie prędkości. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim też będzie surowo karane.

Wyprzedzanie na przejściu to jedno z najpoważniejszych wykroczeń

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest szczególnie niebezpieczne dla osób chcących przejść na drugą stronę. Wiele już było wypadków spowodowanych przez nierozsądne zachowanie kierowców przy przejściu dla pieszych. Niestety osoba potrącona w ten sposób często kończy z poważnymi obrażeniami lub nawet umiera. Przepisy łamane na przejściu dla pieszych już dziś są surowo karane - za wyprzedzanie na przejściu grozi mandat w wysokości 500 zł i 10 pkt karnych.

Przypomnijmy, że wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest niedozwolone z wyjątkiem przejścia, gdzie ruch jest kierowany. Tak samo nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymuje się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Nowy taryfikator bez litości

Powstrzymać od wyprzedzania przed i na przejściu ma nowy taryfikator mandatów. Jest w nim zapisane, że kierowca może dostać mandat w wysokości 1500 zł w przypadku:

  • nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
  • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem;
  • naruszenia zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych;
  • niezatrzymania pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej;
  • omijania pojazd, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Ponadto, jeśli kierowca w ciągu dwóch lat zostanie złapany drugi raz na łamaniu któregoś z tych wykroczeń, dostanie mandat w wysokości 3000 zł. A to jeszcze nie wszystko.

Jeśli kierowca w związku ze złamaniem któregoś z wyżej wymienionych punktów spowoduje realne zagrożenie dla życia i zdrowia pieszego, sprawa może trafić do sądu, a ten będzie miał możliwość orzec zakaz prowadzenia pojazdu od 6 miesięcy do 3 lat.

Nie znaczy to oczywiście, że jeśli kierowca dopuści się wyprzedzania na przejściu dla pieszych, może od pożegnać się z prawem jazdy. Realne zagrożenie życia i zdrowia może zajść w przypadku, kiedy kierowca np. wyprzedził z rażąco przekroczoną prędkością lub podczas wyprzedzania pieszy znajdował się już na przejściu. Powodów może być więcej, a o tym, czy kierowca doprowadził do realnego zagrożenia dla pieszego, decyduje policjant. Lepiej więc nie sprawdzać, za co dokładnie będzie można stracić prawo jazdy.