Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Zwiększą limit prędkości. Ministerstwo infrastruktury szykuje zmiany dla kierowców

Zwiększą limit prędkości. Ministerstwo infrastruktury szykuje zmiany dla kierowców

Ministerstwo infrastruktury ogłosiło projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym. Część kierowców się ucieszy, jednak niektórzy będą niezadowoleni. Zmiany dotyczą limitów prędkości, uzyskiwania uprawnień, a także m.in. poszerzenia listy wykroczeń, za popełnienie których kierowca z miejsca straci prawo jazdy

Ciągnik rolniczy – zdjęcie ilustracyjne
Ciągnik rolniczy – zdjęcie ilustracyjneŹródło: Auto Świat
  • Ministerstwo infrastruktury chce zwiększyć limit prędkości dla jednej kategorii pojazdów
  • Poważne przekroczenia prędkości będą karane zatrzymaniem prawa jazdy bez względu na to, czy doszło do nich w terenie zabudowanym czy poza nim
  • Obniży się limit wieku uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B
  • Młodzi kierowcy, bez względu na wiek, będą podlegali wielu ograniczeniom

Projekt ustawy przewiduje zaskakująco dużo zmian w Kodeksie drogowym. Wśród nich są takie, które dla niektórych kierowców mogą wydawać się zabawne, ale są i takie, które zdecydowanie zabawne nie są.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Ciągnikiem rolniczym pojedziesz szybciej

Jedną z propozycji dla kierowców, a tak naprawdę dla dość ograniczonej grupy kierowców, jest zwiększenie limitu prędkości. Po wejściu w życie ustawy w proponowanym kształcie limit prędkości dla ciągnika rolniczego wzrośnie z obecnych 30 km na godz. do 40 km na godz. Autorzy projektu uzasadniają to tak:

Aktualnie ciągniki rolnicze charakteryzują się wysokimi parametrami bezpieczeństwa czynnego i biernego, co przeciwdziała wypadkom drogowym i uzasadnia projektowane zwiększenie dopuszczalnej prędkości poruszania się tych pojazdów.

Tak naprawdę przepisy zostaną dostosowane do rzeczywistości, ponieważ kierujący ciągnikami zdolnymi do jazdy z prędkością wyższą niż 30 km na godz. po prostu jeżdżą szybciej, nie obawiając się mandatów, bo też trudno wyobrazić sobie policjantów czekających z radarem na ciągnik rolniczy, który przekracza dopuszczalną prędkość o kilka czy też kilkanaście kilometrów na godzinę.

Stracisz prawo jazdy za prędkość nie tylko w mieście

Dość istotną i bardzo sensowną propozycję jest wprowadzenie zasady, że prawo jazdy zabierane jest na 3 miesiące nie tylko za przekroczenie prędkości o 50 km na godz. w terenie zabudowanym, lecz także poza terenem zabudowanym. To słuszne, ponieważ jeśli ktoś jedzie na zwykłej drodze poza miastem ponad 140 km/h i nie orientuje się, że jedzie za nim policja albo nie zauważa fotoradaru, to znaczy, że nie jest bezpiecznym kierowcą i zdecydowanie powinien zwolnić.

Warto podkreślić: projekt zakłada zatrzymywanie praw jazdy za przekroczenia prędkości na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych. To oznacza, że poważne przekroczenia prędkości na drogach ekspresowych czy autostradach wciąż będą karane tylko mandatami i punktami karnymi.

Prawo jazdy od 17. roku życia

Nowelizacja zakłada prawo do uzyskania prawa jazdy już po ukończeniu 17. roku życia. Będzie to możliwe za zgodą rodziców. Młody kierowca do uzyskania pełnoletności będzie mógł prowadzić jedynie w towarzystwie osoby dorosłej, która musi spełniać kilka warunków, między innymi ma być trzeźwa.

Okres próbny dla początkujących

Ustawa ma znieść przeszkody uniemożliwiające prowadzenie planowanego od dawna okresu próbnego dla kierowców. Po jej wejściu w życie młody kierowca – tak jak w wielu innych europejskich krajach – będzie podlegał szeregowi ograniczeń:

  • limit trzeźwości dla początkujących wyniesie zero promili. Ma obowiązywać zasada: młody kierowca po alkoholu nie wsiada za kierownicę
  • limit prędkości na obszarze zabudowanym dla młodego kierowcy to 50 km na godz. bez względu na oznakowanie pozwalające na szybszą jazdę
  • limit prędkości poza obszarem zabudowanym dla młodego kierowcy wyniesie 80 km na godz., jedynie na autostradzie i drodze ekspresowej wyniesie 100 km na godz.
  • młody kierowca nie będzie mógł kierować taksówką ani zarobkowo wykonywać okazjonalnego przewozu osób
Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków