• Nowa aplikacja na początek dostępna będzie tylko w nowych modelach Skody: Superb, Kodiaq i Karoq (nawigacja Columbus) oraz Kamiq i Scala (Amundsen)
  • Docelowo ostrzeganie będzie dostępne we wszystkich modelach Skody z zestawami multimedialnymi trzeciej generacji
  • Z funkcji ostrzeżeń skorzystamy bezpłatnie przez pierwsze pół roku, po upływie tego czasu pozostaje opłacić abonament

Skoda Traffication Infotainment App - oto nowa aplikacja, której warto poszukać w sklepie Skody i zainstalować w swoim samochodzie (nie w telefonie). Przyda się do ostrzegania o różnych zagrożeniach czających się na drogach wielu krajów Europy. Na początek obejmie zasięgiem 22 kraje. Wśród nich znalazły się nie tylko Czechy, Niemcy czy Francja (co ciekawe brak Słowacji), ale także Polska.

Skoda połączy się z Golfem i inną Skodą

Przed czym ostrzeże nowa aplikacja? Przede wszystkim przed omyłkowym wyborem trasy i wjazdu pod prąd (dostępne również w telefonach z aplikacją Bosch i innymi kompatybilnymi, jak np. karta GPS). Prócz tego otrzymamy alerty, jakie znamy z popularnych aplikacji na telefonach, czyli przede wszystkim ostrzeżenie o zbliżaniu się do uszkodzonego auta (wystarczy, że samochód grupy Volkswagena podłączony do internetu zatrzyma się i włączy światła awaryjne). Na tym nie koniec.

Skoda deklaruje, że z czasem dodana zostanie opcja ręcznego zgłaszania przez kierowców oraz współpracy z układem automatycznego wzajemnego komunikowania aut (Car2Car) i infrastruktury Car2X - na razie jednak w obrębie pojazdów Grupy Volkswagena. Trzeba przy tym spełnić jeden warunek - korzystać z samochodu z najnowszymi fabrycznymi układami nawigacyjnymi.

Im nowsza nawigacja Skody, tym lepiej

Nowa aplikacja na początek dostępna będzie tylko w nowych modelach Skody, takich jak: Superb, Kodiaq i Karoq (nawigacja Columbus) oraz Kamiq i Scala (Amundsen). Pod koniec roku pojawi się jeszcze w nowej Fabii (Amundsen) oraz Octavii (Columbus). Pozostałe modele Skody z zestawami multimedialnymi trzeciej generacji zostaną objęte usługą pod koniec 2021 r. (przede wszystkim elektryczny Enyaq iV).

Pozostaje jeszcze jedno - koszty. Przez pierwsze pół roku program będzie działać w ramach bezpłatnego okresu próbnego. Po jego upływie pozostaje wykupić abonament. O stawkach Skoda jeszcze nie wspomina.