1. Przepuszczaj pieszych…

… i nie licz na to, że na pewno się nie zatrzymają na przejściu. Wyobraź sobie, że jedziesz swoim autem przez miasto. Pieszy w bezpiecznej odległości od Ciebie wchodzi na przejście. Obliczasz sobie w głowie, ile czasu zabierze mu przejście na drugą stronę jezdni i dochodzisz do wniosku, że nie musisz zmniejszać prędkości jazdy. Kiedy dojedziesz do przejścia, pieszy będzie już bezpieczny na chodniku.

Pieszy na przejściu przez jezdnię - daj mu odpowiednio dużo czasu, aby mógł ją pokonać bezpiecznie. Foto: ACZ / Auto Świat
Pieszy na przejściu przez jezdnię - daj mu odpowiednio dużo czasu, aby mógł ją pokonać bezpiecznie.

I niby wszystko wygląda super. Ale czy bierzesz pod uwagę fakt, że pieszy może nagle zwolnić, albo nawet zatrzymać się na przejściu? Powód może być jakikolwiek. Ktoś do niego zadzwoni, ktoś zawoła, coś sobie przypomni. Czy wtedy zdążysz zahamować, czy będziesz musiał awaryjnie omijać pieszego na przejściu? Weź to pod uwagę i zdejmij nogę z gazu. Wciśnij pedał dopiero wtedy, kiedy pieszy już pokona jezdnię. To może jemu uratować życie, a Ciebie od kłopotów i traumy. Bądź przewidującym kierowcą.

2. Postaraj się przestrzegać…

… ograniczeń prędkości. Tak, wszyscy to ciągle słyszymy. Ale wystarczy wyjechać na ulicę, aby się przekonać, jak niewielu kierowców dokładnie przestrzega tych ograniczeń. Jeżeli więc należysz do grupy, która zawsze musi jechać choć odrobinę szybciej, niż zezwalają na to znaki, to w tym roku spróbuj, aby przekraczać dozwoloną prędkość choć trochę mniej, niż dotychczas.

Ograniczenie prędkości - w tym roku postaraj się jeździć z dozwoloną i bezpieczną prędkością.
Ograniczenie prędkości - w tym roku postaraj się jeździć z dozwoloną i bezpieczną prędkością.

Nie o 20, a o 10 km/h. To dalej będzie za szybko i nieprzepisowo, ale lepiej, niż dotychczas. To mały krok, który może uratować komuś życie i zdrowie, albo Twoje auto przed wizytą u blacharza. Przesadzamy? Nie. W razie awaryjnego hamowania, każdy kilometr na godzinę może przesądzić o tym, czy uda Ci się wyhamować przed przeszkodą. Pół biedy, jeżeli będzie to inne auto. A gdy zdarzy Ci się tak hamować przed pieszym? Czy potem będziesz sobie powtarzać: „Ach, gdybym tak jechał o te 10-20 km/h wolniej, na pewno zdążyłbym wyhamować”.

Pamiętaj też o tym, że prędkość dozwolona na danym odcinku drogi nie zawsze jest bezpieczna. Podczas jazdy przy ograniczonej widoczności albo w nocy, nawet dozwolone w mieście 50 km/h może okazać się zbyt wysoką prędkością. Dlatego w tym roku prowadź tak, aby móc w porę zareagować na różne sytuacje, które mogą Ci się przydarzyć na drodze. Bądź rozsądnym kierowcą.

3. Używaj kierunkowskazów. Zawsze.

Zmiana pasa bez kierunkowskazu to coś, na co dobry i kulturalny kierowca nigdy sobie nie pozwala. Foto: ACZ / Auto Świat
Zmiana pasa bez kierunkowskazu to coś, na co dobry i kulturalny kierowca nigdy sobie nie pozwala.

Tutaj nie ma co się zbytnio rozpisywać. Ostrzeganie o zamiarach na drodze za pomocą kierunkowskazów to absolutny elementarz dobrego kierowcy. Świadczy nie tylko o jego umiejętnościach, lecz także o kulturze. Dlatego nie bądź leniwy i zawsze, kiedy trzeba, używaj kierunkowskazu. Szczególnie wtedy, kiedy zmieniasz pas ruchu. Bądź kulturalnym kierowcą.

4. Nie kłóć się w samochodzie.

Napięta atmosfera w samochodzie nie sprzyja bezpiecznej jeździe.
Napięta atmosfera w samochodzie nie sprzyja bezpiecznej jeździe.

Nigdy więcej tego nie rób. Po prostu podejmij takie postanowienie i trzymaj się go kiedy tylko możesz. Nerwy za kierownicą to bardzo zły doradca. W tym roku postaraj się wszelkie sporne kwestie omawiać przed podróżą, a jeżeli konfliktu nie uda się rozwiązać, to nie poruszaj drażliwych tematów podczas jazdy. Jeżeli już któryś z pasażerów Cię zaczepi i będzie dążył do zwady, odpuść sobie ambicję i nie walcz o swoje racje. Jeżeli nie ma innego wyjścia, zatrzymaj się na parkingu aż do rozładowania atmosfery. Bądź mądrym kierowcą.

5. Nie wyprzedzaj za wszelką cenę. To się nie opłaca.

Nie opłaca się Twojemu portfelowi, bo podczas dynamicznego przyspieszania i hamowania auto spala dodatkowe ilości paliwa. Nie opłaca się Twoim bliskim, bo denerwują się, wiedząc, jak ryzykujesz na drodze.

Niebezpieczne wyprzedzanie. Ogromne ryzyko i brak kultury. Foto: ACZ / Auto Świat
Niebezpieczne wyprzedzanie. Ogromne ryzyko i brak kultury.

Nie opłaca się też Tobie, bo możesz doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji z której kiedyś może Ci się nie udać wyjść cało. Nie opłaca się to też Twojemu wizerunkowi – po co inni mają widzieć, że prowadzisz jak nierozsądny wariat? Przecież na co dzień nie jesteś takim wariatem. Dlatego pokaż, że nie jesteś nim także na drodze.

6. Na przejazdach kolejowych bądź ostrożny.

Dojeżdżając do przejazdu kolejowego, a szczególnie takiego, gdzie widoczność jest słaba, wyłącz radio. Zatrzymaj się przed przejazdem, rozejrzyj się, czy nie widać świateł pociągu. Jeżeli je zobaczysz – zaczekaj! Pociągi jeżdżą z bardzo różnymi prędkościami. To, że do tej pory czekałeś na tym przejeździe bardzo długo na powolny pociąg towarowy, nie oznacza, że tym razem nie trafisz na ekspres.

Przejazd kolejowy. Pociąg waży setki ton. Samochód nie ma z nim szans. Ale Ty masz szansę prowadzić ostrożnie i uniknąć ryzyka. Foto: ACZ / Auto Świat
Przejazd kolejowy. Pociąg waży setki ton. Samochód nie ma z nim szans. Ale Ty masz szansę prowadzić ostrożnie i uniknąć ryzyka.

Kiedy decydujesz się na pokonanie przejazdu, najlepiej wrzuć pierwszy bieg. Na nim auto ma najlepszą dynamikę, a to się może przydać, kiedy będzie trzeba szybko opuścić przejazd. I pamiętaj: półzapory są po to, żeby kierowca nie został zamknięty z obu stron na przejeździe, a nie po to, aby je omijać slalomem. Daj innym dobry przykład.

7. Bądź cierpliwy. Nie popędzaj innych na drodze.

Jazda na zderzaku - dobry kierowca nigdy tak nie robi.
Jazda na zderzaku - dobry kierowca nigdy tak nie robi.

Ktoś na Ciebie niesłusznie trąbi? Postaraj się na to nie reagować. Ktoś zajechał Ci drogę? Nie wymyślaj mu przez otwartą szybę. Bądź zawsze spokojny i prowadź pewnie. I nie popędzaj tych, którym zdarzy się jechać wolniej. Bądź rozsądnym kierowcą i utrzymuj zawsze bezpieczny odstęp od poprzedzającego samochodu.

Oto i nasze propozycje noworocznych postanowień kierowcy. Zapraszamy do komentowania – napiszcie, jakie zmiany w zachowaniu polskich kierowców mogłyby Waszym zdaniem najbardziej wpłynąć na płynność ruchu i bezpieczeństwo na naszych drogach.