• Po raz pierwszy w historii Amazon wkracza do samochodów z usługą streamingu video 4K i modułem Fire TV
  • Amazon i BMW zapowiadają dostęp do filmów w jakości 4K. Łączność z internetem odbywać się będzie, dzięki sieci 5G
  • Na potrzeby nowego systemu kina samochodowego słynny kompozytor Hans Zimmer opracował odpowiednie efekty dźwiękowe, a Bowers & Wilkins stosowne nagłośnienie
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Zamiast kanapy w przytulnym domowym salonie z dużym telewizorem lepiej wybrać tylne siedzenia w BMW z pakietem BMW Theater Screen. Niemcy przy pomocy specjalistów z amerykańskiego Amazon zadbali bowiem o zupełnie nowy system pokładowej rozrywki. To nic innego jak prywatna sala kinowa w samochodzie.

CES 2022: BMW Theater Screen — kino samochodowe nowej generacji Foto: BMW / BMW
CES 2022: BMW Theater Screen — kino samochodowe nowej generacji

BMW i jakość 8K. Lepiej niż w domu?

BMW Theater Screen to pakiet rozrywki dla podróżujących z tyłu – podróżujący z przodu musi obejść się ze smakiem (czyżby koniec sporów o to, kto zasiądzie na przednim fotelu pasażera?). Wystarczy tylko jedno dotknięcie panelu sterowania w tylnych drzwiach, by z podsufitki wysunął się dość spory ekran (panoramiczna matryca o przekątnej 31 cali i wyświetlaniu w trybach 16:9, 21:9 i 32:9) o bardzo wysokiej rozdzielczości 8K. Wraz z nim wysuną się rolety przeciwsłoneczne, by podróżującym nic nie przeszkadzało w trakcie jazdy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

W istocie ekran wysuwany z dachu to nic innego jak ultranowoczesny telewizor (szkoda, że rodzaj technologii wyświetlania to na razie tajemnica) z jakże oczywistą obecnie funkcją Smart TV. W sprzęt wbudowano bowiem moduł Amazon Fire TV, aby do woli czerpać z usług streamingu video.

BMW z 5G. Szybka sieć już w standardzie w aucie

Oczywiście streaming video w najwyższej jakości 4K (docelowo bowiem dostępne będą filmy w rozdzielczości 8K) to spore wyzwanie dla łączności. Nie dziwi zatem, że BMW sięgnęło po modem sieci 5G. Nie jest bowiem tajemnicą, że tylko łączność 5G może sprostać wymogom płynnego oglądania video najwyższej jakości w trakcie jazdy, o czym sami się przekonaliśmy podczas testów w Barcelonie w trakcie kongresu MWC.

CES 2022: BMW Theater Screen — kino samochodowe nowej generacji Foto: BMW / BMW
CES 2022: BMW Theater Screen — kino samochodowe nowej generacji

Nawet najlepszy obraz to nie wszystko. Równie ważna jest oprawa dźwiękowa. Stąd BMW skorzystało z pomocy Bowers & Wilkins, które przygotowało zestaw nagłośnienia o dość wymownej nazwie Diamond Surround Sound System. Zaangażowano nawet prawdziwą gwiazdę. Za odpowiednie efekty dźwiękowe towarzyszące wysuwaniu i chowaniu ekranu odpowiada sam Hans Zimmer, znany z muzyki filmowej do takich hitów, jak "Dunkierka", "Gladiator", "Incepcja", "Karmazynowy przypływ" czy "Interstellar".

Wiele wskazuje na to, że nie skończy się tylko na efektownym koncepcie z targów CES Las Vegas. BMW wspomina bowiem o dostępności usługi streamingu Amazon w swoich samochodach. Sama łączność 5G już jest oferowana w elektrycznych BMW iX. A co z ekranem? Nie zdziwimy się, gdy zobaczymy go w seryjnym wydaniu w nadchodzącej serii 7 kolejnej generacji.

Ładowanie formularza...