Serwis elektrowoz.pl skontaktował się z polskim przedstawicielstwem firmy Lidl i zadał mu kilka pytań o plany związane z parkingami przed sklepami. Przede wszystkim redakcja chciała ustalić, czy polski oddział sieci zainspiruje się ruchem szwajcarskiej komórki i wprowadzi cennik opłat za uzupełnianie energii w akumulatorach trakcyjnych samochodów.

Obecnie korzystanie z ładowarek Lidla jest w Polsce darmowe. Jeszcze do minionej niedzieli darmowe było także w Szwajcarii. W odpowiedzi na zapytanie Aleksandra Robaszkiewicz, szef ds. komunikacji i odpowiedzialności korporacyjnej, opisała ambitne plany sieci.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Lidl oferuje kierowcom darmowe, ale ograniczone ładowanie

W tej chwili samochód elektryczny można naładować przed 60 sklepami w Polsce – m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu, Łodzi, Białymstoku i Zakopanem. Kierowcy zawsze mają do dyspozycji gniazdo Type 2 (ładowanie prądem zmiennym AC), a w niektórych miejscach także szybkie ładowarki wyposażone w złącza CCS i Chademo.

W teorii urządzenia do szybkiego ładowania stojące przed polskimi Lidlami zapewniają maksymalną moc 50 kW. W praktyce zdarza się jednak, że placówki ograniczają ją nawet do 20 kW. Postój przy ładowarce może wynosić maksymalnie 60 minut.

Ładowanie na parkingu przed Lidlem Foto: Andrzej Jedynak / Auto Świat
Ładowanie na parkingu przed Lidlem

Lidl Polska: postawimy ładowarki przed każdym sklepem

Sieć Lidl przyspiesza "elektryfikację parkingów". Aleksandra Robaszkiewicz, szef ds. komunikacji i odpowiedzialności korporacyjnej, przekazała serwisowi elektrowoz.pl, że do 2025 r. firma chce umożliwić ładowanie przed każdym sklepem w Polsce. Biorąc pod uwagę, że obecnie tylko 60 sklepów ma parkingi z ładowarkami, to ambitny plan. Musi jednak zostać zrealizowany, bo tego wymagają przepisy.

Czy za ładowanie przed Lidlem trzeba będzie zapłacić tak jak w Szwajcarii? Na to pytanie elektrowoz.pl nie otrzymał odpowiedzi. Jeśli jednak sieć zdecydowałaby się na pobieranie opłat, cennik powinien wyglądać przyjaźnie. W Szwajcarii użytkownicy aplikacji Lidl Plus w przeliczeniu płacą za 1 kWh 1,18 zł (AC) lub 1,91 zł (DC).