Auto Świat EV Wiadomości Orlen zbuduje stacje tankowania wodoru. Pierwsze powstaną w tym roku

Orlen zbuduje stacje tankowania wodoru. Pierwsze powstaną w tym roku

PKN Orlen podpisał listy intencyjne z 17 miastami w Polsce w sprawie budowy stacji wodorowych. W 2022 r. powstaną cztery, w tym jedna w Polsce, a do 2030 r. ma być ich 100.

Czy auta na wodór zastąpią elektryczne?
Toyota
Czy auta na wodór zastąpią elektryczne?

Koncern naftowy na razie posiada jedynie dwie stacje wodorowe, które są położone w Niemczech, jednak strategia rozwoju Orlenu przewiduje, że do 2030 r. wyda na rozwój w obszarze wodoru 7 mld 400 tys. zł. Chodzi tu głównie o nisko- i zeroemisyjny wodór oparty o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych. To sprawi, że koncern zmniejszy emisję CO2 o 1,6 mln ton.

Strategia obejmuje budowę 10 hubów wodorowych w Polsce i Czechach, dzięki którym do końca dekady możliwa będzie produkcja około 60 tys. ton wodoru, w tym 45 tys. ton zeroemisyjnego i 15 tys. ton z przetwarzania odpadów.

Przeczytaj też:

Ponadto zastosowanie technologii magazynowania i wykorzystywania dwutlenku węgla umożliwi obniżenie emisyjności 120 tys. ton wodoru.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

100 stacji wodorowych do 2030 r.

Również do 2030 r. powstanie 100 stacji wodorowych do tankowania pojazdów. Około 57 z nich będzie zlokalizowanych w Polsce, na Słowacji ok. 28, a w Czechach ok. 26. Pierwsze cztery powstaną jeszcze w tym roku, jedna będzie położona w Krakowie, a pozostałe w Czechach. Z kolei w 2023 roku planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach, a na każdej z nich pojawią się stanowiska tankowania dla aut osobowych i autobusów. Do tankowania aut osobowych wykorzystywane będzie ciśnienie 700 barów, które pozwoli zatankować samochód do pełna w ciągu 5 minut.

Zbudowane zostaną również instalacje do produkcji wodoru jakości automotive, w który będą zaopatrywane stacje. Koncern chce wytwarzać co najmniej 19 tys. ton z przeznaczeniem dla transportu.

Ponadto koncern podpisał już listy intencyjne o współpracy z 17 miastami m.in. z Poznaniem, Metropolią Śląska, Krakowem, Płockiem, Piłą, Gorzowem, Wałbrzychem, Wrocławiem. List intencyjny podpisano również z czterema przedsiębiorstwami, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru. Umożliwi to lokalizowanie inwestycji w miejscach o najwyższym potencjale do rozwoju transportu wodorowego.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków