Chiński producent samochodów elektrycznych nie planuje budowy fabryki. Takie informacje przekazał Autonews.com. Plotki o budowie pojawiły się w związku z rozszerzeniem przez NIO sprzedaży swoich pojazdów na większy obszar Europy oraz pojawieniu się w serwisie LinkedIn ogłoszenia o pracę, w którym poszukiwana była osoba odpowiedzialna za przygotowania do budowy fabryki. Stanowisko było oferowane w Warszawie.

W oświadczeniu dla "Automotive News Europe" producent powiedział, że: "obecnie NIO nie planuje budowy zakładu produkcyjnego w Polsce".

NIO — rozpoczęcie sprzedaży w Europie

NIO rozpocznie sprzedaż w Szwecji pod koniec 2022 r., powiedział dyrektor operacyjny Lihong Qin szwedzkiemu Dagens Industri. Szwecja będzie jednym z pięciu europejskich krajów, gdzie zadebiutuje NIO w 2022 r.

Ponadto już rozpoczęto sprzedaż aut w Norwegii i jeszcze w tym roku producent wybuduje cztery stacje wymiany akumulatorów wokół norweskiego Oslo. Kolejnych 12 będzie w przyszłym roku.

Dalsza część tekstu pod podcastem

Chiński producent w przeciwieństwie do innych firm stawia na wymianę akumulatorów, a nie ich długie ładowanie. Kierowca mający już słabą baterię wjeżdża na stację wymiany akumulatorów, a tam następuje wyjęcie rozładowanej baterii i instalacja pełnej. Cała operacja trwa około trzech minut.

W 2020 r. dyrektor operacyjny Lihong Qin przyznał, że jeśli firma osiągnie bardzo dobrą sprzedaż w Europie, mogą w przyszłości rozważyć lokalną produkcję. NIO obecnie buduje samochody w Hefei w Chinach we współpracy z producentem samochodów JAC.