Gdy Porsche zabiera się do pracy, można być pewnym, że powstanie z tego coś niezwykłego. Teraz marka ze Stuttgartu bierze na warsztat e-rowery i zapowiada stworzenie własnego, innowacyjnego napędu. Stopień zaangażowania Porsche w zyskującą na popularności branżę najlepiej obrazuje powołanie do życia dwóch nowych marek, czyli Porsche eBike Performance i P2 eBike. Jedna opracuje innowacyjny napęd, a druga "opakowanie".

Porsche eBike Sport Foto: Porsche
Porsche eBike Sport

Nowe podejście Porsche do e-rowerów

Co ciekawe, nie będzie to debiut Porsche w tej branży. Wcześniej jednak marka korzystała z technologii dostarczanych przez innych producentów, a sama dbała o detale. We współpracy z firmą Rotwild powstały e-rowery Porsche eBike Sport i Porsche eBike Cross. Niemcy brali też udział w opracowaniu "smartroweru" Cyklær Bike.

Teraz, dzięki dwóm nowym spółkom joint-venture założonym z holenderską firmą Ponooc Investment, będą mieli autorskie e-rowery. "Widzimy duży potencjał w segmencie e-rowerów. Dlatego też konsekwentnie rozwijamy naszą działalność w tym obszarze" – tłumaczy Lutz Meschke, wiceprezes zarządu Porsche AG i członek zarządu ds. finansów i IT. "Porsche to przede wszystkim opracowywanie produktów, które inspirują ludzi inteligentnym wzornictwem, wyrafinowaną technologią i wyjątkowymi osiągami" – dodaje.

Porsche Taycan wśród e-rowerów

Obie spółki powołane do życia przez Porsche i Ponooc mają jasno określone cele. Zlokalizowana w Monachium firma Porsche eBike Performance zajmie się przygotowaniem elektrycznego systemu napędowego. Prace obejmą nie tylko zaprojektowanie mocnego silnika i wydajnego akumulatora, ale też całej "architektury software’owej do obsługi łączności". Firma P2 eBike wykorzysta zaś ten napęd do stworzenia nowej generacji e-rowerów, które zadebiutują na rynku w 2025 r.

Zobacz nasz test: Jak jeździ elektryczne Porsche Taycan, które wygrała Iga Świątek?

Zapowiedź elektrycznego napędu do rowerów Porsche Foto: Porsche
Zapowiedź elektrycznego napędu do rowerów Porsche

Ten, kto śledził poczynania Porsche w ostatnich miesiącach, nie będzie zaskoczony takim rozwojem wydarzeń. Niemcy nabyli w międzyczasie udziały w kilku firmach z tego segmentu. Najnowszy "zakup" Porsche to należącą do chorwackiej grupy eBike Greyp firma Fauza, która zostanie połączona z Porsche eBike Performance.