Auto Świat Klasyki Weekend z zabytkowymi pojazdami w Warszawie

Weekend z zabytkowymi pojazdami w Warszawie

Dwie duże hale a w nich kilkaset zabytkowych samochodów. I tłum miłośników klasycznej motoryzacji, którzy przyszli podziwiać auta, które mają duszę. Auto Nostalgia przeżyła covidowe problemy i znów rozkwita ku radości wszystkich fanów klasyków. W tym roku na wystawie w warszawskim Expo XXI dominują pojazdy z lat 70., 80. i 90. To znak czasu – i kolekcjonerzy, i zwiedzający coraz częściej wolą auta już zabytkowe, ale młodsze, które sprawiają mniej problemów z odrestaurowaniem i eksploatacją.

Auto Nostalgia 2023
Zobacz galerię (24)
Roman Dębecki / Auto Świat
Auto Nostalgia 2023

Szacownych staruszków było zaledwie kilka, ale za to niezwykle rzadkich. Najstarszy na wystawie i w ogóle najstarszy pojazd zarejestrowany w Polsce to amerykański Rambler E Runabout z 1903 r., a więc 120-letni. Tylko o cztery lat młodszy od niego jest Brusch E Runabout z 1907 r. (116 lat). Trzeci to również amerykański Maxwell AB Turabout z 1909 r. (114 lat). Cała trójka, zgromadzona na jednym stoisku staraniem znanego kolekcjonera i znawcy dawnej motoryzacji Tomasza Skrzelińskiego, miała razem 350 lat. Trzeba dodać, że każdy z wiekowych samochodów jest w dobrej kondycji technicznej i bez problemów porusza się samodzielnie.

Auto Nostalgia 2023 – najstarsze auta
Auto Nostalgia 2023 – najstarsze autaRoman Dębecki / Auto Świat

Z aut dużo młodszych uwagę przyciągały Mercedesy na stoisku Klubu Zabytkowych Mercedesów. Klub liczy ok. 160 członów, wszyscy mają w sumie kilkaset samochodów klasycznych, w tym kilkadziesiąt przedwojennych, ale tym razem pokazali modele z lat 80. i 90.

Auto Nostalgia 2023 – stoisko Klubu Zabytkowych Mercedesów
Auto Nostalgia 2023 – stoisko Klubu Zabytkowych MercedesówRoman Dębecki / Auto Świat

Podobnie było na stoisku Klubu Porsche – zaprezentowano głównie 911-tki z lat 80. i 90.

Auto Nostalgia 2023 – Klub Porsche
Auto Nostalgia 2023 – Klub PorscheRoman Dębecki / Auto Świat

Nowym zjawiskiem na Auto Nostalgii są ekspozycje polskich muzeów motoryzacyjnych. Jest ich już kilkadziesiąt, w większości są to prywatne kolekcje. Swoje najciekawsze eksponaty zaprezentowały m.in.: Muzeum w Olecku na Mazurach (ma ponad 200 pojazdów głównie polskich i z tzw. demoludów), Muzeum w Szreniawie (głównie pojazdy związane z rolnictwem, przywieźli 50-letnie Tarpany), Muzeum Motoryzacji w Oławie (zaprezentowało 4-kołowy motocykl WFM, można powiedzieć pra pra przodka quada).

Auto Nostalgia 2023 – Muzeum w Olecku
Auto Nostalgia 2023 – Muzeum w OleckuRoman Dębecki / Auto Świat

Bardzo ciekawą ekspozycję przygotował Automobilklub Wielkopolski, obchodzący w tym roku 100-lecie istnienia. Poznańscy kolekcjonerzy przywieźli m.in. jedyne w Polsce Bugatti T 40 z 1928 r.

Auto Nostalgia 2023 – Automobilklub Wielkopolski
Auto Nostalgia 2023 – Automobilklub WielkopolskiRoman Dębecki / Auto Świat

Na Auto Nostalgii pojawiły się też dwa pojazdy wzbudzające wielkie zainteresowanie, głównie z powodu nietypowego przeznaczenia i egzotycznego wyglądu – to karawany pogrzebowe z częścią "pasażerską" wykonaną w stylu dalekowschodnim. Trudno to opisać, najlepiej obejrzeć zdjęcie, aby zrozumieć, o co chodzi.

Auto Nostalgia 2023 – karawan
Auto Nostalgia 2023 – karawanRoman Dębecki / Auto Świat

Tak jak na poprzednich Auto Nostalgiach duża część ekspozycji to auta wystawione na sprzedaż. Ceny dość wysokie, ale do znacznych negocjacji. Zasadniczo ceny klasyków po covidowym załamaniu jeszcze nie wystrzeliły do góry, wydaje się, że teraz jest dobry czas na kupno klasyka, tym bardziej że dla kolekcjonerów i miłośników klasyków zaczyna się czas zlotów, pokazów, konkursów elegancji.

A po sezonie, w październiku, wszyscy spotkają się w Poznaniu na targach Retro Motor Show.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków