- Najwygodniejsze, zwłaszcza do amatorskiego użytku, są klucze akumulatorowe
- Kupując klucz udarowy, trzeba zwrócić uwagę na jego maksymalny moment odkręcania
- Najtańszy klucz zasilany sieciowo też może okazać się bardzo przydatny w garażu
Zdarza się, że śruby, którymi przymocowane jest koło samochodu do piasty, są tak zapieczone, że trzeba skakać po kluczu albo sięgać po 1,5-metrową przedłużkę - łatwo wtedy złamać klucz lub zerwać śrubę (na którą działają w takiej sytuacji także duże obciążenia boczne), można też uszkodzić felgę, jeśli klucz się ześlizgnie ze śruby.
Wymiana czterech kół w takich warunkach to wyzwanie i godzina ciężkiej pracy to może być mało. Tymczasem, korzystając z dobrego klucza udarowego, zapieczoną śrubę można odkręcić w ciągu 2 sekund! Co więcej, gdy mamy klucz udarowy, procedurę wymiany koła można nieco uprościć: nie ma sensu luzowanie śruby przed podniesieniem samochodu na podnośniku - niezależnie od tego, czy śruby są już poluzowane, czy też nie - w ciągu sekund odkręcimy je, gdy koło będzie znajdować się nad podłożem, gotowe do zdjęcia.
Klucz udarowy elektryczny
To najprostszy w obsłudze typ klucza udarowego, niewymagający zarówno w kwestii bieżącej obsługi, jak i przechowywania. Podłączasz go do gniazdka (najczęściej potrzebny jest też przedłużacz) i już jest gotów do pracy. To jednocześnie najtańszy rodzaj klucza udarowego, można go kupić nawet za mniej niż 100 zł. Niektóre narzędzia tego typu mają jednak niewielką moc i dysponują niewielkim momentem, niektóre działają w ten sposób, że po włączeniu mechanizm rozpędza się, by po 2-3 sekundach dopiero „stuknąć” śrubę. To działa, ale wolno, silnie zapieczone śruby mogą się oprzeć kluczom o niewielkim momencie. Duży klucz zasilany z sieci jednak da radę właściwie każdej zapieczonej śrubie - i to w ułamku sekundy. Wady kluczy zasilanych sieciowo to konieczność pracy w okolicach gniazdka 230 V.
Klucz udarowy elektryczny - zalety
- niska cena
- prosta obsługa
- zawsze gotowe do pracy
- niepotrzebne dodatkowe urządzenia i akcesoria
Klucz udarowy elektryczny - wady
- konieczność pracy na kablu
- wymagany dostęp do sieci elektrycznej
Klucz udarowy elektryczny - ceny
Klucz elektryczny udarowy 1950W 700 Nm - sprawdź ceny
Klucz udarowy elektryczny Güde ESS 350 - sprawdź ceny
Elektryczny Klucz Udarowy 2000W 720Nm - sprawdź ceny
Klucz udarowy elektryczny EXTOL PREMIUM WR 500 - sprawdź ceny
Klucz udarowy elektryczny Compass TO-57091 - sprawdź ceny
Klucz elektryczny udarowy 1/2" nasadki DEGET - sprawdź ceny
Klucz udarowy akumulatorowy
To najwygodniejszy rodzaj kluczy udarowych, a jednocześnie - jeśli doliczymy koszt baterii i ładowarki - najdroższy. Wadą tego rozwiązanie jest konieczność posiadania naładowanej baterii, jakkolwiek nowoczesne akumulatory litowe bardzo wolno ulegają naturalnemu rozładowaniu - akumulator zdjęty z półki po 4 miesiącach nieużywania najczęściej jest gotowy do pracy, o ile przed pozostawieniem na dłuższy okres został naładowany.
Klucz udarowy na baterie nie wymaga pracy na kablu, nie należy się też obawiać, że nie da sobie rady ze śrubami do kół - 400 Nm momentu dla klucza akumulatorowego to wartość tylko trochę ponadprzeciętna - są klucze 800 Nm i mocniejsze (jednak do pracy przy wymianie kół w aucie 400 Nm wystarczy z dużym zapasem). Jeśli chcemy mieć narzędzie, które wytrzyma lata pracy w warsztacie, warto kupić klucz udarowy z silnikiem bezszczotkowym, jeżeli jednak będziemy korzystać z niego okazjonalnie, wystarczy tańszy klucz udarowy z silnikiem szczotkowym. Klucze na baterie w komplecie z bateriami są droższe niż sieciowe, jeśli jednak mamy w domu wkrętarkę na baterie litowe 18V, warto sprawdzić, czy nie jest dostępny klucz udarowy zasilany tymi samymi bateriami.
Klucz udarowy akumulatorowy - zalety
- komfort pracy bez kabla
- dostępne modele o ogromnym momencie obrotowym
- niska hałaśliwość
Klucz udarowy akumulatorowy - wady
- wysoka cena, zwłaszcza w komplecie z akumulatorami i ładowarką
- konieczność ładowania baterii
Klucz udarowy akumulatorowy - ceny
Klucz udarowy akumulatorowy 18V YT-82931 YATO – sprawdź ceny
Bezprzewodowy klucz udarowy Ryobi 18 V – sprawdź ceny
Milwaukee M18FIWF12 akumulatorowy klucz udarowy – sprawdź ceny
Bosch Professional GDS 18 V-EC 250 – sprawdź ceny
MAKITA klucz udarowy DTW251RMJ – sprawdź ceny
Klucz udarowy MEEC 1/2" 250 Nm 18 V – sprawdź ceny
Klucz udarowy pneumatyczny
Ten rodzaj klucza wymaga podłączenia do wydajnego kompresora - jeśli nie mamy takiego w garażu i nie chcemy go mieć, nie możemy korzystać z narzędzi pneumatycznych. Kompresor i klucz udarowy pneumatyczny tworzą piekielnie głośny zestaw, jednak w warunkach warsztatowych jest to najtańszy w eksploatacji typ klucza udarowego.
Klucz udarowy pneumatyczny - zalety
- wysoka trwałość
- dobry stosunek trwałości do ceny
- możliwe bardzo wysokie osiągi
Klucz udarowy pneumatyczny - wady
- konieczny kompresor
- praca „na kablu”
- wysoka hałaśliwość zestawu
Klucz udarowy pneumatyczny - cena
Klucz udarowy MEEC 3/4" 1600 Nm – sprawdź ceny
Klucz pneumatyczny udarowy 1450NM REDATS P-120 1/2" – sprawdź ceny
Chicago Pneumatics 7732 wkrętarka udarowa 1/2" 610 NM – sprawdź ceny
Klucz pneumatyczny udarowy 1/2 1100Nm MOCNY VERKE – sprawdź ceny
Neo Klucz udarowy pneumatyczny Neo 12-002 – sprawdź ceny
Klucz pneumatyczny udarowy DEDRA A533162 – sprawdź ceny
Klucz udarowy - warto wiedzieć
Jeśli kupujemy klucz udarowy przeznaczony do pracy przy wymianie kół w aucie i okazjonalnie do innych zadań, upewnijmy się, że ma on regulowany moment obrotowy/moc. Skokowo wybierane 3 tryby pracy to już wystarczająca regulacja - w przeciwnym razie zbyt mocnego klucza nie będziemy mogli użyć do zakręcania śrub.
Niezbędna jest możliwość przestawienia obrotów lewo-prawo. Wśród kluczy udarowych elektrycznych trwalsze są narzędzia z silnikiem bezszczotkowym. Moment maksymalny na poziomie 400 Nm (odkręcanie) i 150-200 Nm (zakręcanie) do zastosowań garażowych jest więcej niż wystarczający.