To oznacza, że jeśli wówczas "nabił" w koła 2 bary powietrza, to zostało z tego 1,5-1,8 bara. A to przekłada się na wyższe zużycie paliwa i opon, niepotrzebnie przeciąża też przekładnię kierowniczą. Podobnie jest z olejem silnikowym. To, że mamy nowy samochód, nie znaczy, że wystarczy jeździć na przeglądy. Jeśli zatrzemy silnik z powodu braku oleju, nie naprawią nam auta za darmo!

Przede wszystkim jednak nie dopuszczajmy do spiętrzenia się zaległych napraw i drobnych poprawek kosmetycznych, bo auto będzie coraz mniej atrakcyjne i niewarte takich nakładów. Pamiętajmy też przynajmniej o najważniejszych kwestiach serwisowych. Zaniedbania prowadzą do niespodziewanych awarii na drodze, które (jak np. pęknięcie paska rozrządu) mogą unieruchomić nam auto na dłuższy czas.

Wosk chroni

Foto: Auto Świat

Warto przynajmniej raz na kilka miesięcy nawoskować samochód. Wosk spowalnia przywieranie brudu do karoserii, chroni lakier przed szkodliwym działaniem promieni UV, spalin, ptasich kup itp. Kiedy znów woskować? Jeśli na czystym lakierze woda formuje się w krople, stary wosk jeszcze działa.

Folia ochronna

Foto: Maciej Brzeziński / Auto Świat

Jeździsz szybko po drogach pełnych kamyków, które obijają maskę i boki auta? Blachy można ochronić specjalną folią, którą (w warsztacie) nakleja się na nadwozie. Może ona mieć wzór ozdobny lub być bezbarwna. Jeśli lakier jest poobijany, warto robić zaprawki – zapobiegają dalszym zniszczeniom.

Zabezpiecz profile

Podawanie zabezpieczenia antykorozyjnego do profili zamkniętych. Kompresor obniża koszty (środki w sprejach są drogie) i ułatwia tę operację Foto: Auto Świat
Podawanie zabezpieczenia antykorozyjnego do profili zamkniętych. Kompresor obniża koszty (środki w sprejach są drogie) i ułatwia tę operację

Nawet zupełnie nowe samochody powinno się zabezpieczać antykorozyjnie. Fabryczne zabezpieczenia są zwykle oszczędne, czyli umiarkowanie skuteczne. Niech nikogo nie zmylą wieloletnie gwarancje antykorozyjne: ich warunki są takie, aby bardzo trudno było dochodzić jakichkolwiek świadczeń.

Chroń gumę

Foto: archiwum / Auto Świat

Tak samo latem, jak i zimą warto dbać o gumowe elementy. Spękane uszczelki to często powód poważnych wydatków. Warto więc co jakiś czas użyć sztyftu do gumy, latem w zupełności wystarczy zastosowanie na uszczelkach spreju lub płynu przeznaczonego do nabłyszczania i ochrony opon.

Myj często!

Foto: Nejron Photo / Shutterstock

Częste mycie wydłuża życie – przynajmniej w przypadku samochodu. Myjnia automatyczna to jednak program minimum i raczej mniejsze zło. Wprawdzie zmywa brud i agresywne subsancje z lakieru, ale rysuje go. Nie bez powodu niektórzy producenci aut odradzają "automaty".

Sprawdzaj olej

Foto: Media

Poziom oleju w silniku może obniżać się, ale może i rosnąć. Rozrzedzanie oleju paliwem to przypadłość wielu aut, szczególnie diesli. Brak oleju uzupełniamy, nadmiar oznacza konieczność wymiany.

Mierz ciśnienie

Foto: Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego / Auto Świat

Ciśnienie w kołach zwykle jest za niskie, rzadziej za wysokie (głównie wtedy, gdy używamy zepsutej pompki). Brak powietrza to obciążenie dla przekładni kierowniczej, opon oraz silnika (spalanie!).

Kontroluj "klimę"

Foto: ProfiAuto

Nie każdy wie, że zaniedbana klimatyzacja to potencjalne źródło wydatków porównywalnych z kosztami naprawy silnika po pęknięciu paska rozrządu. Niezbędny jest doroczny przegląd.

Dbaj o geometrię

Foto: ProfiAuto

Dziur w drogach nie brakuje, a to znaczy, że co jakiś czas warto sprawdzić geometrię zawieszenia. Nieprawidłowa zbieżność nie tylko pogarsza prowadzenie auta, lecz także szybko niszczy opony.

Pamiętaj o pasku rozrządu

Foto: Auto Świat

Trwałość paska rozrządu określa się przebiegiem i wiekiem – trzeba go wymieniać np. co 100 tys. km lub 5 lat. Wymiana kosztuje zazwyczaj kilkaset zł, naprawa zniszczeń w silniku po zerwaniu go – kilka-kilkanaście tysięcy zł. Na pasku nie oszczędzajmy!

Krótkie trasy

Foto: Auto Świat

Uruchamianie silnika na chwilę jest nieekonomiczne, powoduje rozrzedzanie oleju silnikowego paliwem, gromadzenie się wody w wydechu, skraplanie się wody w silniku. W krótkim czasie można w ten sposób "zamęczyć" silnik, a na pewno o wymianę upomni się tłumik. Auto powinno móc się porządnie rozgrzać.

Dbaj o opony!

Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat

Parkowanie na krawędzi krawężnika osłabia strukturę opon i z czasem prowadzi do pojawiania się "bąbli" na ich bocznych ściankach. Taka opona nie podlega naprawie i grozi rozerwaniem na zakręcie. Starajmy się także nie parkować w kałużach olejów i paliw (np. na stacji benzynowej).

Powoli zmieniaj biegi

Foto: archiwum / Auto Świat

Szarpanie się z lewarkiem powoduje szybkie zużycie skrzyni biegów. Delikatność jest szczególnie wskazana, gdy olej w przekładni jest zimny. Skrzynia potrzebuje co najmniej kilka-kilkanaście km, aby się zagrzać. Jeśli lewarkiem operujemy bez wyczucia i za szybko, psujemy synchronizatory.