Benzyniak 1.5 VTEC Turbo to jeden z najczęściej spotykanych silników z doładowaniem montowanych pod maskami modeli Hondy w ostatnich latach. Jak wypada w codziennej eksploatacji i czy warto na niego postawić?
Silnik 1.5 VTEC Turbo HondyŹródło: Auto Świat / Krzysztof Słomski
Silnik 1.5 VTEC Turbo cechuje kompaktowa budowa – jest mały, lekki i wydajny. Świetnie sprawdza się pod maską Hondy Civic i HR-V
Do trwałości silnika 1.5 VTEC Turbo nie mamy zastrzeżeń. Solidna mechanika, stabilnie pracująca elektronika, brak problemów z osprzętem. Także ogólne koszty serwisu i eksploatacji wypadają korzystnie, choć benzyniak ten ma jedną przypadłość
Honda długo opierała się downsizingowi. I nie ma się czemu dziwić, bo przecież od wielu lat wizytówką tej japońskiej marki są proste i wolnossące, ale też wydajne i solidne benzyniaki, które "kręcą się" wyżej niż konkurenci, a po zadziałaniu systemu VTEC dostają takiego "kopa" (np. 240-konna 2-litrówka z Hondy S2000), że na twarzy maluje się mieszanka satysfakcji, emocji i niedowierzania. Niestety, wymogi rynku i... ekologii sprawiły, że inżynierowie Hondy zaczęli pracować nad benzyniakami z turbo. Efektem tych prac były trzy jednostki: 1.0T R3 oraz 1.5T i 2.0T R4. Najwcześniej zadebiutowała 310-konna 2-litrówka (2015 r.), ale trafiła tylko pod maskę Civica Type R. Silniki 1.0 i 1.5 na europejskim rynku pojawiły się później, a spośród nich właśnie większy znalazł szersze zastosowanie – znajdziecie go pod maskami Civica X, HR-V II i CR-V 5. generacji.
Jak motor 1.5 VTEC Turbo wypada w codziennej eksploatacji? Jeśli silnik oceniamy przez pryzmat osiągów i spalania, to nie ma się do czego przyczepić. Szczególnie w modelu HR-V i Civicu 182-konna jednostka sprawdza się doskonale. Wydaje się złotym środkiem między osiągami a zużyciem paliwa. Silnik szybko reaguje na pedał gazu, energicznie się wkręca, sprawia wrażenie bardzo elastycznego, a przy tym nie pali przesadnie dużo. Podczas pomiarów na odcinku testowym 182-konny Civic z manualną przekładnią średnio zużył 7 l/100 km. Owszem, to o 0,9 l/100 km więcej niż obiecuje producent, ale to też rozbieżność w granicach zdrowego rozsądku, tym bardziej że u niektórych konkurentów bywa większa. Nieco gorzej silnik spisuje się w modelu CR-V. Swoje robi masa własna auta, nie bez znaczenia jest też konfiguracja modelu, bo trzeba wiedzieć, że słabsza wersja, 173-konna, występuje ze skrzynią manualną i napędem 2WD bądź 4WD, ale już mocniejszy, 193-konny wariant oferowany jest z napędem 4WD i seryjną skrzynią CVT, która skutecznie tłumi temperament silnika.
A trwałość? Już tradycyjnie o opinię poprosiliśmy Witolda Łukasiewicza, kierownika serwisu Honda Plaza w Warszawie. Bardzo, bardzo dobry silnik! Nie mam żadnych zastrzeżeń do tej jednostki. Początkowo figle płatał czujnik poziomu oleju, ale z czasem wprowadzono nowe oprogramowanie i problem wyeliminowano – usłyszeliśmy z ust rozmówcy. Zapytaliśmy też o szeroko komentowany na różnych forach użytkowników Hondy problem przybywania oleju. Słyszałem o tym, ale do dziś nie mieliśmy żadnego racjonalnego przypadku. Owszem, było kilku użytkowników zgłaszających ten problem, jednak okazywało się, że dolewali oleju z powodu zaświecenia się kontrolki ostrzegawczej (efekt błędnego wskazania czujnika poziomu oleju, o którym wspomniałem wcześniej) i niestety, nie sprawdzali jego stanu przed dolaniem zgodnie z instrukcją obsługi – usłyszeliśmy w odpowiedzi.
1.5 VTEC Turbo – dobre paliwo to podstawa
Patrząc jednak na skalę problemu na całym świecie, trzeba przyznać, że jest coś na rzeczy. Drążąc temat, doszliśmy do następującego wniosku: silnik ten jest czuły na jakość paliwa, a ściślej niską liczbę oktanów (najwięcej problemów występuje w USA, Kanadzie i Azji), a to powoduje zaburzenie procesu spalania i dostawanie się niespalonego paliwa do oleju. Z czasem poziom oleju się podnosi. Wnioski? Po pierwsze, tankujcie paliwo na sprawdzonych stacjach i najlepiej "98-kę". Po drugie, stosujcie tylko olej zalecany przez Hondę (0W-20) – lepsze odparowanie w komorze spalania, lepsze spalanie, niższe opory wewnętrzne. Po trzecie, olej wymieniajcie co 10-12 tys. km. Pamiętajcie też, że podczas wymiany oleju stan na bagnecie między "min." a "max." powinien być mniej więcej w połowie, a samo sprawdzenie poziomu należy przeprowadzać, gdy olej ma ok. 80 stopni Celsjusza i ok. 2-3 min po wyłączeniu silnika. Poza tym o trwałości benzyniaka 1.5 VTEC Turbo można mówić w samych superlatywach – przynajmniej na razie, bo to jeszcze stosunkowo młoda jednostka napędowa.
1.5 VTEC Turbo – dane techniczne
Dane techniczne
1.5 VTEC Turbo
1.5 VTEC Turbo
1.5 VTEC Turbo
Lata produkcji
2018-21
2017-21
2018-21
Silnik – typ, liczba zaworów
t.benz. R4/16
t.benz. R4/16
t.benz. R4/16
Pojemność skokowa
1498
1498
1498
Stopień sprężania
10,3:1
10,6:1
10,3:1
Typ rozrządu
DOHC
DOHC
DOHC
Moc maks. (kW/KM/obr./min)
127/173/5600
134/182/5500
142/193/5600
Maks. mom. obr. (Nm/obr./min)
220/1900-5000
240/1900-5000
243/2000-5000
Rodzaj wtrysku
bezpośredni
bezpośredni
bezpośredni
*dane dla rynku europejskiego, np. w USA także wersja 149-konna
1.5 VTEC Turbo – przeglądy
Interwał przeglądu
20 tys. km
60 tys. km
100 tys. km
120 tys. km
180 tys. km
wymiana oleju i filtra
wymiana
wymiana
wymiana
wymiana
wymiana
wymiana filtra powietrza*
–
wymiana
–
wymiana
wymiana
wymiana filtra paliwa**
–
–
–
wymiana
wymiana
wymiana świec zapłonowych
–
–
–
wymiana
–
wymiana płynu chłodzącego***
–
–
wymiana
–
–
wymiana paska osprzętu
–
–
–
–
–
wymiana napędu rozrządu
–
–
–
–
–
Dane dla stałych okresów przeglądowych, możliwe też przeglądy wg wskazań komputera; *w HR-V co 30 tys. km; **w wersjach 182 KM co 120 tys. km/6 lat, w CR-V – co 180 tys. km; ***lub co 5 lat, pierwsza wymiana po 200 tys. km/10 latach
1.5 VTEC Turbo – zalecenia serwisowe
Napęd rozrządu: Za napęd wałków rozrządu odpowiada jeden łańcuch umieszczony klasycznie, tj. z przodu silnika. Zastosowano dodatkowo górną szynę prowadzącą, boczną szynę prowadzącą oraz szynę napinającą (z napinaczem hydraulicznym). Nie są nam znane przypadki zużycia łańcucha, jego ewentualna wymiana nie jest szczególnie skomplikowana i powinna zająć niecałe 4 godziny (Civic).
Wymiana oleju: w autach z silnikiem 1.5T mamy do wyboru zmienne okresy przeglądowe (sterowane przez komputer) – oznaczane jako przeglądy np. A lub B oraz cyfrą. Olej należy wymieniać, gdy świeci się wskaźnik A lub A i B. Podane powyżej interwały serwisowe odnoszą się do stałych okresów międzyprzeglądowych. Wtedy olej należy wymieniać co rok lub 20 tys. km (w niekorzystnych warunkach eksploatacji – co 10 tys. km lub 6 miesięcy).
1.5 VTEC Turbo – materiały eksploatacyjne
Smarowanie: zalecany olej to oryginalny produkt Hondy: Genuine Engine Oil Type 2 o lepkości 0W-20. Pojemność układu smarowania to 3,5 l. O możliwych problemach z "przybywaniem" oleju czytaj w tekście.
Napęd rozrządu: teoretycznie napęd jest bezobsługowy, na razie brak zamienników części. Z narzędzi specjalnych wymagane są nasadka do odkręcenia koła pasowego i narzędzie do jego blokowania oraz trzpienie o średnicy 1,2 i 5 mm.
Układ chłodzenia: co 100 tys. km lub 5 lat, przy czym pierwsza wymiana wymagana jest po 200 tys. km (po 10 latach). W przypadku zmiennych interwałów to "Przegląd 5". Płyn: Honda all season type 2, pojemność: 4,9-7,5 l.
1.5 VTEC Turbo – naszym zdaniem
Bez wątpienia, silnik 1.5 VTEC Turbo to udany benzyniak – efektywny, solidny, zapewnia dobre osiągi i nie pali dużo. Patrząc na niego przez pryzmat 5-letniej kariery rynkowej na europejskim rynku, trzeba też wystawić wysoką ocenę za trwałość i niezawodność. Problem z czujnikiem poziomu oleju rozwiązano zmianą oprogramowania, natomiast przypadki przybywania oleju silnikowego w Polsce zdarzają się raczej rzadko, ale coś jest na rzeczy i trzeba o tym pamiętać. Moja rada, być może trochę na wyrost (przynajmniej w niektórych przypadkach): pewne paliwo (najlepiej "98-ka"), olej 0W-20 i jego wymiana co 10-12 tys. km.
Galeria zdjęć
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.