Wybierz samochód

Porsche Macan

Ikona samochodu

Porsche Macan to kompaktowy SUV produkowany przez markę z Zuffenhausen. Auto pojawiło się na rynku w 2013 roku i jest drugim autem tej klasy po wyżej plasowanym Cayennie.

Pierwotnie auto miało nazywać się Cajun (połączenie słów Cayenne Junior), ale ostatecznie zdecydowano się na indonezyjskie znacznie słowa „tygrys”. Po większym bracie, Macan odziedziczył masywny i agresywny przód, jednak na tym kończą się zewnętrzne podobieństwa. Auto jest krótsze i węższe, a linia dachu szybciej opada,a z tyłu dominują spore, podłużne światła. Całość jednak prezentuje się naprawdę korzystnie. Konstrukcyjnie Macan bazuje na „uboższym” Audi Q5, z którym dzieli m.in. płytę podłogową.

Wnętrze również nawiązuje do większego brata, a lista wyposażenia dodatkowego jest bardzo długa, przez co cena końcowa w miarę wybierania kolejnych opcji szybko rośnie. Odwołaniem do tradycji marki jest centralnie umieszczony obrotomierz. Po jego lewej stronie znajduje się prędkościomierz, a po prawej – niewielki cyfrowy wyświetlacz, na którym możemy przeglądać aktualne informacje. Miejsca z tyłu starczy dla 2 pasażerów. 3 osoba może sprawić, iż warunki podróży będą nie do końca komfortowe. Z kolei pojemność bagażnika jest bardzo korzystna i wynosi 500 litrów.

Podstawową jednostką jest 2-litrowy silnik 4-cylindrowy (pierwszy od czasu modelu 968) o mocy 252 KM. Odmiana S kryje pod maską już 3-litrową V6-kę generującą 340 KM, za to wersja Turbo rozwija 400 KM z 3,6-litrowej jednostki. Istnieje możliwość zamówienia Macana Turbo z pakietem Performance – wtedy jego moc wynosi 440 KM. Niestety, kojarzona z wolnossącymi silnikami odmiana GTS, została „zaturbiona”. I to podwójnie. 3,6-litrowy silnik V6 generuje 360 KM. Nie zabrakło także Macana z dieslem pod maską. Jednostka wysokoprężna ma 6 cylindrów w układzie widlastym i 258 KM.

Szkoda że z wydechu nie usłyszymy rasowego klangu V8-ki. Niezależnie od jednostki napędowej, moc kierowana jest na wszystkie koła za pośrednictwem 7-biegowej skrzyni dwusprzęgłowej PDK.

Rywalami Porsche Macana są m.in. BMW X4 oraz Mercedes-Benz GLC.

Porsche Macan - generacje

Porsche Macan - powiązane artykuły

Pokaż więcej