Wybierz samochód

Subaru

Subaru

Subaru to japońska marka aut osobowych i dostawczych. Historia firmy zaczyna się w 1953 roku, kiedy to po wojnie zjednoczono 6 koncernów w jeden o nazwie Fuji Heavy Industries, czego symbolem jest 6 gwiazd w logo firmy. Subaru jest japońską nazwa gwiazdozbioru plejad oraz oznacza „jednoczyć się”. Jedną z gałęzi przemysłu, miała być motoryzacja.

W 1954 roku powstał pierwszy prototyp nazwany P-1, a rok później model o nazwie 1500. Mimo tego ze dobrze przyjął się na rynku, trzeba było przerwać jego montaż ze względu na trudności produkcyjne.

Samochodem, który zmotoryzował Japonię, był Subaru 360, którego produkcja rozpoczęła się w 1958 roku, a zakończyła po 12 latach. Rok 1966 był debiutem rynkowym Subaru 1000. Był to pierwszy samochód z napędem na przednie koła z poprzecznie ułożonym silnikiem.

W 1972 roku pojawił się model Leone Station Wagon z rozwiązaniem, z którego do dziś Subaru jest znane – był to pierwszy samochód osobowy masowej produkcji z napędem na 4 koła. W 1991 roku zadebiutował model SVX, który charakteryzował się futurystycznym kształtem nadwozia.

Rok później zaprezentowano słynną Imprezę. Colin McRae za jej kierownicą wielokrotnie sięgał po tytuł mistrza świata w rajdach samochodowych i tym samym Subaru Impreza stała się nieodłącznym elementem rajdów. Dzięki nim model zdobył popularność na całym świecie. Gdy w 2007 roku zaprezentowano nową generację, wywołała ona wiele kontrowersji. Po raz pierwszy jedną z wersji nadwoziowych był hatchback.

W 2013 roku Subaru rozpoczęło produkcję samochodów o napędzie hybrydowym - pierwszym z nich jest XV.

Subaru - modele

Subaru - powiązane artykuły