- Druga generacja X6 M osiąga 100 km/h w 4,7 s i rozpędza się nawet do 290 km/h
- Mimo wysokiej masy (2,3 t) X6 M potrafi zatrzymać się ze 100 km/h na 33 m
- X6 M kosztuje od 612 300 zł, ale za pakiet Competiton trzeba dopłacić aż 68 500 zł
W 2009 roku po raz pierwszy w historii marki do zaszczytnej grupy aut ze znaczkiem „M-Power” dołączyły SUV-y – X5 M i X6 M. Pod ich maskami pracowały doładowane 4,4-litrowe „V8-ki”, dysponujące mocą 555 KM i momentem obrotowym 680 Nm. Ciężkie (2,3 t) i wysokie (1690 mm) sportowe SUV-y szokowały nie tyle osiągami (0-100 km/h w 4,7 s), co prowadzeniem, a zwłaszcza neutralnym zachowaniem w zakręcie.
Przeczytaj też:
Od maja br. można już zamawiać drugą generację X6 M. Czym się różni od poprzednika oraz co potrafi robić lepiej, sprawdziliśmy, testując topową odmianę Competition.
Nowe X6 M z poprzednika odziedziczyło praktycznie tylko masę. Co ciekawe, zachowano ją mimo znacznie powiększonego nadwozia (dłuższe i szersze, z większym rozstawem osi). Podróżni w obu rzędach mają więc do dyspozycji więcej przestrzeni, wzrosła też o 10 l przestrzeń w bagażniku. Pod maską niby nadal pracuje 4,4-litrowe V8, ale jego moc wzrosła do 600 KM (w Competition nawet do 625 KM), a moment obrotowy – do 750 Nm, co bezpośrednio przełożyło się na lepsze osiągi (0-100 km w 3,9 s, Comp.: 3,8 s).
Schemat wymiarów – BMW X6 MAuto Świat
Zmian w nowym modelu jest mnóstwo, ale nie będziemy ich wymieniać. Skupimy się na różnicach w użytkowaniu, bo tu są istotne nowości. Seryjny adaptacyjny układ jezdny M, składający się z amortyzatorów o regulowanej twardości, aktywnej stabilizacji przechyłów i bardzo bezpośredniego układu kierowniczego, współpracującego z tylną osią skrętną, daje niesamowite wrażenie podczas sportowej jazdy. Samochód mimo wysoko położonego środka ciężkości na szybko pokonywanych zakrętach pozostaje niewzruszony, wysoką masę czuć jedynie podczas hamowania, kiedy to następuje przeniesienie ciężaru z tylnej osi na przednią. Niewiarygodną dynamikę sportowej jazdy na zakrętach zapewniają także aktywny dyferencjał M oraz mieszane ogumienie (w różnym rozmiarze).
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Nowe BMW X6 M – szybkie na torze, uciążliwe na co dzień
Niestety, to co doceniamy na torze czy podczas szybkiej jazdy autostradą, w codziennej miejskiej jeździe staje się utrapieniem. Niezależnie od wybranego trybu studzienki w jezdni czy torowiska zawsze są twardo resorowane. Megaprecyzyjny układ kierowniczy wymaga silnej męskiej ręki, gdyż w koleinach szerokie ogumienie zaczyna przejmować stery za kierowcę. W czasie parkowania trzeba uważać, by o krawężnik nie zarysować drogiej felgi (20- lub 21-calowej), szerokim autem trudno też się parkuje na wyznaczonych miejscach, jeszcze trudniej wysiada, gdy obok stoi inny pojazd. W teren, do lasu czy nad jezioro też strach wybrać się autem za ponad 830 000 zł...
To nam się podoba: świetne osiągi i brzmienie, skuteczne hamulce, jakość wykończenia, precyzja prowadzenia i przyczepność przy torowej jeździe.
To nam się nie podoba: cena zakupu, w codziennej jeździe przeszkadzają nerowe reakcje ukł. kierowniczego i napędu oraz twardość zawieszenia.
Nowe BMW X6 M – podsumowanie
Pewnie niewiele osób będzie stać na zakup X6 M, a tym bardziej na jego utrzymanie, ale tym, którzy chcą je posiadać w celach tzw. prestiżowych, radzę się dwa razy zastanowić. Jeśli nie planujecie jeździć na tor, ew. często korzystać z autostrad, wysoka moc i sportowy układ jezdny mogą w codziennej eksploatacji stać się przekleństwem.
Wyniki testu
| Przyspieszenie 0-50 km/h | 1,5 s |
| 0-100 km/h | 3,7 s |
| 0-130/0-200 km/h | 5,7/12,9 s |
| Czas rozpędzania 60-100 km/h | 1,8 s (aut.) |
| 80-120 km/h | 2,3 s (aut.) |
| Masa rzeczywista/ładowność | 2331/669 kg |
| Rozdział masy (przód/tył) | 51/49 proc. |
| Śr. zawracania (lewo/prawo) | 12,8/12,8 m |
| Hamowanie ze 100 km/h zimne | 32,9 m |
| gorące | 33,2 m |
| Hałas w kabinie przy 50 km/h | 58 dB (A) |
| przy 100 km/h | 63 dB (A) |
| przy 130 km/h | 67 dB (A) |
| Średnie zużycie w teście | 13,3 l/100 km (98 okt.) |
| Zasięg rzeczywisty | 620 km |
Dane producenta
| Silnik: typ/cylindry/zawory | biturbo. benz./V8/32 |
| Zasilanie | wtrysk bezpośredni |
| Pojemność skokowa (cm3) | 4395 |
| Moc maks. (KM/obr./min) | 625/6000 |
| Maks. mom. obr. (Nm/obr./min) | 750/1800 |
| Skrzynia biegów/napęd | aut. 8/4x4 |
| 0-100 km/h (s)/v maks.(km/h) | 3,8/250 (w opcji 290) |
| Śr. spal. (l/100 km)/emisja CO2 (g/km) | 12,7/289 (WLTP) |
| Poj. bagażnika/zbiornika paliwa (l) | 580-1530/83 |
| Masa przyczepy z hamulcem/bez (kg) | 3000/750 |
| Marka i model opon test. auta | Michelin Pilot Sport 4S |
| Rozmiar opon (przód | tył) | 295/35 R 21 | 315/30 R 22 |
Wyposażenie
| Wersja | X6 M |
| 7 airbagów/reflektory laserowe | S/7724 zł |
| Klima 4-stref./unikanie kolizji | S/S |
| Adaptac. ukł. jezdny/sport. dyfer. | S/S |
| System multimedialny/cyfr. zegary | S/S |
| Szklany dach/Night Vision | 14 148/10 814 zł |
| Lakier metalik | 6694 zł |
| Domykanie drzwi/hak | 3347/6179 zł |
| Sport. wydech, felgi 21/22 cal., podsufitka alcant., wyższa moc | 68 486 zł (pakiet Competition) |
Ceny/gwarancje
| Cena podst. testowanej wersji | 612 300 zł |
| Gwarancja mech./perforacyjna | 2 lata/12 lat |
| Przeglądy | wg wskazań komputera |
| Cena testowanego auta | 832 640 zł |
andrzej kondratczyk / Auto Świat
2,3-tonowy kolos „robi setkę” w 3,7 s i potrafi się zatrzymać z tej prędkości na 33 m!
2,3-tonowy kolos „robi setkę” w 3,7 s i potrafi się zatrzymać z tej prędkości na 33 m!
andrzej kondratczyk / Auto Świat
Potężne (przód/tył 21/22 cale) koła świetnie wyglądają i dobrze kleją do asfaltu, ale na źle tłumią nierówności drogi.
Potężne (przód/tył 21/22 cale) koła świetnie wyglądają i dobrze kleją do asfaltu, ale na źle tłumią nierówności drogi.
andrzej kondratczyk / Auto Świat
Nawet wyświetlacz przezierny ma kilka projekcji – na zdjęciu widoczna jest sportowa.
Nawet wyświetlacz przezierny ma kilka projekcji – na zdjęciu widoczna jest sportowa.
andrzej kondratczyk / Auto Świat
Czarna podsufitka z alcantary, czerowna skóra na fotelach i karbonowe wstawki – wnętrze X6 M to nie tylko lukusu, ale i sportowa atmosfera.
Czarna podsufitka z alcantary, czerowna skóra na fotelach i karbonowe wstawki – wnętrze X6 M to nie tylko lukusu, ale i sportowa atmosfera.
andrzej kondratczyk / Auto Świat
Szerokie możliwości konfiguracji poszczególnych podzespołów, w tym dostępne pod ręką przyciski M1 i M2.
Szerokie możliwości konfiguracji poszczególnych podzespołów, w tym dostępne pod ręką przyciski M1 i M2.
andrzej kondratczyk / Auto Świat
Przyciskiem z kabiny możemy wyłączyć wzmocnienie dźwięku generowanego przez wydech.
Przyciskiem z kabiny możemy wyłączyć wzmocnienie dźwięku generowanego przez wydech.
andrzej kondratczyk / Auto Świat
Choć X6 M jest gotowe do off-roadu raczej nikt nie będzie opuszczał nim asfaltu.
Choć X6 M jest gotowe do off-roadu raczej nikt nie będzie opuszczał nim asfaltu.
andrzej kondratczyk / Auto Świat
Widok z kamer 360 stopni jest wzorowy.
Widok z kamer 360 stopni jest wzorowy.
andrzej kondratczyk / Auto Świat
Siedzisko ponad 70 cm nad asfaltem - to nie jest sportowa pozycja. Mimo to fotele (w opcji z masażem) zdają egzamin.
Siedzisko ponad 70 cm nad asfaltem - to nie jest sportowa pozycja. Mimo to fotele (w opcji z masażem) zdają egzamin.
andrzej kondratczyk / Auto Świat
Mocno opadająca linia dachu rosłym oosbom odbiera przestrzeń nad głową.
Mocno opadająca linia dachu rosłym oosbom odbiera przestrzeń nad głową.
andrzej kondratczyk / Auto Świat
O komfort pasażerów tylnej kanapy dba seryjna 4-strefowa klimatyzacja.
O komfort pasażerów tylnej kanapy dba seryjna 4-strefowa klimatyzacja.
andrzej kondratczyk / Auto Świat
By polepszyć właściwości jezdne w X6 M zastosowano ogumienie mieszane (z przodu 21 cali, z tyłu 22 cale).
By polepszyć właściwości jezdne w X6 M zastosowano ogumienie mieszane (z przodu 21 cali, z tyłu 22 cale).
andrzej kondratczyk / Auto Świat
Kufer X6 ma pojemność 580 l. To przy standardowym ustawieniu kanapy o 70 l mniej niż w X5 i aż o 340 l mniej przy rozłożonych siedzeniach.
Kufer X6 ma pojemność 580 l. To przy standardowym ustawieniu kanapy o 70 l mniej niż w X5 i aż o 340 l mniej przy rozłożonych siedzeniach.
andrzej kondratczyk / Auto Świat
Szybkie i wygodne składanie oparć foteli od strony bagażnika.
Szybkie i wygodne składanie oparć foteli od strony bagażnika.
andrzej kondratczyk / Auto Świat
Kosztujący ponad 68 000 zł pakiet Competition to nie tylko wyższa moc silnika.
Kosztujący ponad 68 000 zł pakiet Competition to nie tylko wyższa moc silnika.
andrzej kondratczyk / Auto Świat