• Hybrydowy Yaris to najmniejsza i najtańsza hybryda na rynku
  • We wnętrzu spalinowo-elektrycznego Yarisa jest głośno podczas przyspieszania, ale w mieście to dość ciche auto - także dzięki elektrycznemu silnikowi
  • Yaris w wersji hybrydowej to auto niemal bezawaryjne, bo w jego układzie napędowy po prostu nie ma co się zepsuć

Toyota od czasów pierwszego Priusa ma ten sam patent na napęd hybrydowy: silnik spalinowy pracujący w cyklu Atkinsona, niewielki motorek na prąd plus przekładnia planetarna, która łączy te dwa elementy z kołami. Z punktu widzenia kierowcy mechanizm ten działa jak przekładnia bezstopniowa z jej wszelkimi wadami i zaletami. Plus jedna więcej. Mianowicie, nieskomplikowana konstrukcja napędu Yarisa Hybrid sprawia, że to auto o wiele mniej awaryjne niż inne konstrukcje tego segmentu. Tu po prostu, przynajmniej w teorii, nie ma co się popsuć lub zużyć.

Toyota Yaris Hybrid – przyjaciel w mieście

A jakie są wady napędu hybrydowego proponowanego przez Toyotę? To przede wszystkim wycie silnika na benzynę. Bezstopniowa przekładnia działa tak, że podczas maksymalnego przyspieszania silnik spalinowy wchodzi na wysokie obroty i na nich pozostaje do czasu, aż odpuścimy pedał gazu. Najczęściej dzieje się tak na trasie: podczas wyprzedzania, gdy chcemy nagle przyspieszyć, czy też w czasie jazdy pod górę. Cóż, jeśli robimy setki kilometrów podróżując drogami szybkiego ruchu, lepiej kupić inne auto.

Co innego w mieście. Tu Yaris Hybrid czuje się jak ryba w wodzie. Na zatłoczonych ulicach nie przyspieszamy z pedałem wepchniętym w podłogę, lecz poruszamy się od świateł do świateł z umiarkowaną prędkością. Ewentualnie stoimy w korkach. W takim środowisku hybrydowa, miejska Toyota sprawuje się doskonale. Przede wszystkim niewiele pali, bo podczas powolnego ruchu rolę napędu niemal w stu procentach przejmuje motor na prąd, czerpiący energię z umieszczonych pod tylną kanapą akumulatorów. Nie mają one wielkiej pojemności, więc „na prądzie” da się przejechać najwyżej kilka kilometrów (i to powoli – do 40 km/h, wciskając gaz maksymalnie do jednej-trzeciej). Baterie ładuje zaś jednostka spalinowa, zastrzyk energii trafia też do nich m.in. podczas hamowania, bo wówczas odzyskujemy energię kinetyczną.

Toyota Yaris Hybrid – pierwszy krok do elektryków

W konsekwencji hybrydowy Yaris potrafi w mieście palić mniej niż na trasie, czyli realnie około 5 l/100 km przy spokojnej jeździe, podczas gdy na autostradzie przekroczy 7 l/100 km. Oczywiście podawane przez producenta trzy litry z kawałkiem można włożyć między bajki. Nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i to nawet przy bardzo spokojnym prowadzeniu i to zgodnym z zasadami oszczędnej jazdy. W mieście, nie przeszkadzają też marne osiągi hybrydowego Yarisa. Sprint do setki trwa mniej-więcej 12 sekund, ale przecież poruszanie się z domu do sklepu lub do pracy to nie rajdowy odcinek specjalny.

Poza tym Yaris, choć na trasie hałasuje, to w mieście jest autem cichym i to nie tylko dzięki temu, że w korkach (oraz z małą prędkością) potrafi przemieszczać się z użyciem silnika elektrycznego. Po prostu, ma dobrze wyciszone wnętrze. Poza tym, to wóz bardzo funkcjonalny, z dość obszerną kabiną i sporym bagażnikiem, którego nie ograniczają baterie. Te ostatnie umieszczono pod kanapą. Możemy też cieszyć się z niezłego, standardowego wyposażenia, w tym np. elektronicznie sterowanej dwustrefowej klimatyzacji i czujników parkowania. W miejskim aucie to nie jest rzecz oczywista.

Toyota Yaris Hybrid – czy warto go kupić?

Po pierwsze, Yaris w hybrydowej wersji to samochód jedyny w swoim rodzaju. Nie ma innej miejskiej hybrydy, przynajmniej na razie, nie ma też hybrydy w tak niskiej cenie. No właśnie, czy rzeczywiście niskiej? Mimo wszystko, za Yarisa z dwoma silnikami trzeba zapłacić ponad 60 tys. zł, a jeśli płacimy gotówką to jednak spora suma. Pewnie dlatego Toyota Yaris Hybrid sprzedaje się wyśmienicie, ale jednak większość klientów to firmy korzystające z leasingu. Na to, by spalinowo-elektryczny Yaris stał się hitem wśród klientów indywidualnych musimy jednak poczekać na to, by kosztował mniej-więcej tyle, co odpowiadająca mu parametrami wersja benzynowa. Wbrew pozorom, nie trzeba będzie czekać zbyt długo.

Toyota Yaris Hybrid – dane techniczne:

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 1497 cm3, R4, benz. + elektr.
Moc 100 KM (75 KM przy 4800 obr./min – silnik spalinowy, 61 KM - elektryczny)
Moment obrotowy 111 Nm przy 3600-4400 obr./min
Skrzynia biegów i napęd Automat bezstopniowy, napęd na przód
Prędkość maksymalna 165 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 11,8 s
Średnie zużycie paliwa 3,3 l/100 km (producent)
Masa własna 1160 kg
Cena od 60 400 zł