Akcja odbyła się 22 lutego na autostradzie A4, pomiędzy zjazdem do Kątów Wrocławskich a zjazdem do Strzegomia. Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) z Wrocławia oraz z Biura Kontroli Opłat Elektronicznych GITD patrolowali autostradę w poszukiwaniu kierowców łamiących obowiązujący tam zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

W ciągu kilku godzin inspektorzy musieli interweniować 15 razy i ukarali 14 kierowców. Jeden nie został ukarany, bo nie przyjął mandatu, więc jego sprawa została skierowana do sądu.

Mandaty nie tylko za wyprzedzanie

Przy okazji tej akcji ITD oczywiście kontrolowała dokumenty, stan pojazdu i czas pracy kierowców. Stwierdzono więc również naruszenia związane z nieprzestrzeganiem norm czasu pracy kierowcy, zatrzymano jeden nienormatywny transport bez wymaganych zezwoleń oraz zatrzymano do kontroli ciężarówkę, która miała zbyt duże zbiorniki paliwa, co naruszało przepisy umowy ADR.

W ciągu całej akcji wystawiono 21 mandatów na kierowców, jeden wniosek o ukaranie do sądu i sporządzono dokumentację w celu wszczęcia 8 postępowań administracyjnych wobec przewoźników. Grożą im teraz kary pieniężne.