• Ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce już nie spadają
  • Najnowsza prognoza cen paliw obejmuje aktualny tydzień. Najciekawsze będzie jednak to, co wydarzy się zaraz po wyborach, czyli za tydzień
  • Na świecie pojawiają się przeceny, ale w Polsce ceny paliw nie spadają

To koniec obniżek, ale tzw. cud paliwowy najprawdopodobniej potrwa jeszcze przynajmniej tydzień — wynika z prognoz opublikowanych przez analityków e-petrol.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ceny paliw na stacjach od poniedziałku

— czytamy w najnowszej analizie e-petrol.

Nie ma, bo w ostatnim czasie Polska znalazła własny sposób na regulowanie cen paliw na stacjach. Jak zauważają eksperci portalu e-petrol, paliwa w tegorocznej kampanii wyborczej są wyjątkowo gorącym tematem, a na jej finiszu, po serii doniesień o licznych awariach dystrybutorów na stacjach, dyskusja nie dotyczy już nawet ich cen, a dostępności dla kierowców.

Co warte podkreślenia, hurtowy rynek paliw w Polsce w ostatnich dniach ignoruje przecenę z giełd w Europie. Przecenę wcale nie symboliczną, bo w przypadku ropy naftowej wynoszącej 10 proc., a w przypadku oleju napędowego — aż 15-procentową.

Szczegółowe prognozy cen paliw znajdują się pod zdjęciem

Jeszcze przez tydzień tak będą wyglądać ceny paliw na stacjach. Ciekawe, co wydarzy się po wyborach Foto: Mariusz Kamiński / Auto Świat
Jeszcze przez tydzień tak będą wyglądać ceny paliw na stacjach. Ciekawe, co wydarzy się po wyborach

Ceny paliw od poniedziałku. Cena benzyny i cena diesla na stacjach

Według najnowszej prognozy cen paliw na stacjach przygotowanej przez e-petrol i dotyczącej okresu od poniedziałku 9 października do niedzieli 15 października ceny benzyny, diesla i gazu LPG będą wyglądały następująco:

  • cena benzyny 95: 5,94-6,06 zł/l,
  • cena diesla: 5,95-6,09 zł/l,
  • cena gazu LPG: 2,98-3,12 zł/l.

Eksperci rynku paliw są zatem zgodni, że w tym tygodniu cud paliwowy na polskich stacjach się nie skończy, choć wyraźne podwyżki cen na stacjach - mimo zapewnień polityków - są już na horyzoncie.

Jak czytamy w analizie e-petrol, powołującej się na informacje serwisu Money.pl, przyhamowanie obniżek średnich cen paliw w Polsce widać też w najświeższych danych Komisji Europejskiej, ale tabela z cenami paliw pokazuje dobitnie, że w Polsce w ostatnich czterech tygodniach było wyjątkowo tanie paliwo. Koniec niskich cen mógłby zakończyć się za niewiele ponad tydzień — w niedzielę 15 października, kiedy w Polsce będą przeprowadzone wybory parlamentarne.

Wojskowe cysterny na stacjach Orlenu

Wczoraj na łamach Auto Świata informowaliśmy o kolejnych doniesieniach na temat wojskowych cystern stojących w kolejkach na stacjach Orlenu. do sprawy odniósł się sam koncern, który w oficjalnym komunikacie potwierdził nasze doniesienia. Co wojskowe cysterny robiły na stacjach paliwowego giganta? Przeczytasz o tym w poście poniżej.