Chociaż najważniejsze połączenia drogowe w Polsce — autostradowe i ekspresowe — są już w dużej mierze gotowe, to wciąż trwają prace przy rozbudowie sieci dróg ekspresowych. Jedną z powstających tras jest droga S12, która w przyszłości będzie najkrótszym szlakiem z centrum kraju, przez Sulejów, Opoczno i Radom do Lublina oraz Chełma. S12 docelowo ma ułatwić podróż między zachodnią i wschodnią granicą Polski a tym samym między krajami Unii Europejskiej i Ukrainą.

Droga S12 wydłuży się o blisko 30 km

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przypomina, że droga ekspresowa S12 swój początek będzie miała u zbiegu z autostradą A1 w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego, a koniec na przejściu granicznym w Dorohusku. Już teraz kierowcy mogą korzystać z niemal 94 km tej trasy. Mowa o odcinku w woj. lubelskim, od Puław do Piask. Kolejne 70 km z 75 km odcinka prowadzącego do granicy z Ukrainą jest w realizacji.

Wybór najkorzystniejszej oferty: S12 gr. województw — Przysucha Foto: GDDKiA
Wybór najkorzystniejszej oferty: S12 gr. województw — Przysucha

Już wkrótce powinna ruszyć budowa 14,4-kilometrowego odcinka drogi S12 od granicy województw łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy. GDDKiA wybrała właśnie najkorzystniejszą ofertę w przetargu na realizację tego fragmentu. Podpisanie umowy ze zwycięzcą przetargu — firmą Budimex, która wyceniła całość prac na kwotę 452,09 mln zł — nastąpi po otrzymaniu pozytywnej opinii Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Kolejnym istotnym czynnikiem jest brak odwołań. Wciąż na etapie weryfikacji ofert jest natomiast drugi odcinek S12. Ten w całości zlokalizowany jest na terenie woj. mazowieckiego. Fragment Przysucha — Wieniawa będzie miał długość 14,7 km.

Dwa MOP-y, trzy węzły, 35 wiaduktów

W ramach inwestycji wybudowana zostanie dwujezdniowa trasa z dwoma pasami ruchu na każdej z jezdni. Na drugim odcinku przewidziano też budowę Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji podstawowej z rezerwą terenu pod MOP o funkcji komercyjnej (MOP Wieniawa Południe oraz MOP Wieniawa Północ). Ponadto plany obejmują budowę trzech węzłów drogowych, tj. Gielniów (skrzyżowanie drogi ekspresowej S12 z drogą wojewódzką nr 728 i DK12), Przysucha (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 727) oraz Wieniawa (skrzyżowanie) z DK12, a także 35 wiaduktów drogowych.