• "Przed nami ostatnia fala objazdów, zamkniętych skrzyżowań, zmian w kursowaniu autobusów i tramwajów" — mówiła w 2021 r. prezydentka Łodzi Hanna Zdanowska
  • Łodzianie końca remontów nie widzą. — Plac Wolności, ul. Legionów, Północna, Krakowska, Śmigłego-Rydza, Przybyszewskiego — wymienia młody kierowca Kuba
  • — Nigdzie tak nie przetestowałem zawieszenia, jak w Łodzi — dodaje

Łódź to jedno z czterech najludniejszych miast Polski. Ponad 650 tys. mieszkańców ma ostatnio sporo powodów do narzekań. "Do 2023 r. zakończymy wszystkie remonty. Przed nami ostatnia fala objazdów, zamkniętych skrzyżowań, zmian w kursowaniu autobusów i tramwajów. Kiedy skończymy, na wszystkie łódzkie osiedla i do centrum miasta dojedziemy komunikacją miejską w kwadrans" — obiecywała w 2021 r. prezydentka Łodzi Hanna Zdanowska. Jest lipiec 2023 r., a utrudnienia nie znikają, wręcz przeciwnie, łodzianie zauważają ich coraz więcej i komentują: "co roku ten sam cyrk".

Zapytaliśmy łodzian o to, jak im się jeździ po mieście: — Tragicznie — odpowiadali wszyscy bez wyjątków, niektórzy jeszcze głęboko wzdychali lub machali ręką.

Czytaj też: Wybrano wykonawcę kluczowego odcinka drogi S11. Wiemy, jak będzie wyglądała trasa

"Nigdzie tak nie przetestowałem zawieszenia"

— Dużo ulic jest pozamykanych, rozkopanych, co chwilę są jakieś zmiany. Najgorzej jest na Bałutach i Dołach, ul. Wojska Polskiego, Sporna, Legionów, Ogrodowa są pozamykane, Północna też, kawałek ul. Gdańskiej — mówi taksówkarz Mariusz. Kiedy pytamy o brak wiaduktu na ul. Przybyszewskiego, mówi, że "coś tam wylewają, więc jest nadzieja": — Co prawda nie ma skrętu w ul. Niciarnianą, no ale już może coś tam kończą — dodaje. Co by doradził zarządzającym drogami w Łodzi? — Żeby może nie robili wszystkiego naraz.

Remont na ul. Północnej w Łodzi, w tle Pałac Poznańskiego Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Remont na ul. Północnej w Łodzi, w tle Pałac Poznańskiego

— Plac Wolności, ul. Legionów, Północna, Krakowska, Śmigłego-Rydza, Przybyszewskiego, tam jest dramat — wymienia jednym tchem młody kierowca Kuba, zapytany o najbardziej uciążliwe remonty w mieście. — Nigdzie tak nie przetestowałem zawieszenia, jak w Łodzi — mówi. — Czy nie można robić remontów dobrze, a nie że są buble i opóźnienia? — pyta i zastanawia się nad tym, jak to możliwe, że w mieście jest tyle dziurawych dróg, chociaż jest przeprowadzanych tak wiele remontów.

Plac Wolności Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Plac Wolności

— Z pracy do domu przejeżdżam szybciej hulajnogą niż autem — mówi z kolei Damian, który ze względu na obowiązki zawodowe dużo jeździ samochodem po mieście. Dla niego najbardziej uciążliwe są "rozwalone" ul. Włókniarzy i ul. Krakowska.

Plac Wolności Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Plac Wolności

Drogowy paraliż w Łodzi. "Efekt domina"

Nasi rozmówcy najczęściej wspominają o ul. Legionów: — To ważna ulica, przez jej remont korkują się inne i tworzy się w ten sposób efekt domina — tłumaczy Kuba.

Remont na ul. Legionów w Łodzi Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Remont na ul. Legionów w Łodzi

Remont Legionów w Łodzi trwa od grudnia zeszłego roku i jest przeprowadzany na całej długości ulicy. Jej mieszkańcy i właściciele biznesów narzekają, że nic nie może do nich dojechać.

Skrzyżowanie Zachodniej z Legionów Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Skrzyżowanie Zachodniej z Legionów

Utrudnienia towarzyszą też pieszym, którzy muszą korzystać z tymczasowych przejść.

Skrzyżowanie Zachodniej z Legionów Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Skrzyżowanie Zachodniej z Legionów
Remont na ul. Legionów w Łodzi Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Remont na ul. Legionów w Łodzi

Nie funkcjonują też przystanki tramwajowe przy ul. Legionów, najbliższe są przy ul. Próchnika. Legionów między placem Wolności a ul. Żeligowskiego wraz z ul. Cmentarną na odcinku od ul. Legionów do ul. Ogrodowej mają zostać oddane do użytku w IV kwartale 2023 r.

Tunel średnicowy i Bulwary Północne

Jak zauważył taksówkarz Mariusz, rzeczywiście widać, że postępują prace nad wiaduktami przy ul. Przybyszewskiego. Wiadukty mają stworzyć kolejowo-komunikacyjny węzeł przesiadkowy. Postępy są, ale na razie gotowa będzie tylko jedna konstrukcja — w połowie lipca ma zostać otwarty wiadukt północny. Prace były opóźnione ze względu na błąd w projekcie — betonowe filary były o ok. 7 cm za krótkie.

Wyremontowany wiadukt na ul. Przybyszewskiego Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Wyremontowany wiadukt na ul. Przybyszewskiego

Niedawno zmieniono tam organizację ruchu, zamknięto przejazd do ul. Niciarnianej, można jednak przejeżdżać pod wiaduktami. Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi informował, że zakończenie budowy ma nastąpić do końca 2023 r.

Wiadukt, który czeka na remont Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Wiadukt, który czeka na remont

Na ul. Przybyszewskiego trwają też prace przy konstrukcji jezdni i chodników wschodniej nitki trasy. Montowane jest nowe torowisko tramwajowe. Wykonawca planuje, że pod koniec III kwartału 2023 r. roboty przeniosą się na nitkę zachodnią.

Ul. Przybyszewskiego Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Ul. Przybyszewskiego
Skrzyżowanie Śmigłego-Rydza i Przybyszewskiego Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Skrzyżowanie Śmigłego-Rydza i Przybyszewskiego

Sporo utrudnień jest związanych też z drążeniem tunelu średnicowego — ostatnio na al. Włókniarzy nastąpiło wstrzymanie ruchu tramwajów MPK. Przyczyną był wyciek substancji używanej przez tarczę Faustyna, która buduje tunel łącznikowy.

Korek na al. Włókniarzy Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Korek na al. Włókniarzy

Przez tunel drążony pod al. Włókniarzy inaczej kursują linie nocne N3A i N3B (Teofilów Rojna – Instytut CZMP). Objazd prowadzi przez: al. Unii Lubelskiej, Konstantynowską, Legionów do ul. Zielonej.

W związku z kolejnym etapem zapowiedziane jest zamknięcie skrzyżowania ul. Zachodniej i al. Kościuszki pomiędzy ul. Więckowskiego a 6 Sierpnia. Tramwaje linii 2A, 2B, 3, 6, 11 i 19 będą kursować ciągiem Łódzkiego Tramwaju Regionalnego, czyli ul. Zachodnią i al. Kościuszki. Zawieszone zostaną przystanki Kościuszki – Zielona.

Inwestycją, która również bardzo uprzykrza życie łodzianom, jest budowa Bulwarów Północnych — szczęśliwe tam praca wre, a robotnicy są obecni nawet o godz. 20. Praktycznie gotowa jest cała północna jezdnia.

Prace na ul. Północnej Foto: Diana Szwajcer / Auto Świat
Prace na ul. Północnej

Zapytaliśmy Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi o realne terminy zakończenia remontów. Do momentu publikacji artykułu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.