Do zatrzymania doszło w Gogolinie w pow. krapkowickim na terenie autostradowego MOP-u. Funkcjonariuszy Straży Granicznej z Opola powiadomił dyżurny Krajowej Administracji Skarbowej, przekazując, że w busie na litewskich numerach rejestracyjnych ujawniono 16 cudzoziemców. Licząc kierowcę, w pojeździe znajdowało się w sumie 17 osób, w tym dwóch niepełnoletnich chłopców w wieku 9 i 15 lat. Młodszy podróżował pomiędzy rzędami siedzeń.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Obcokrajowcy przebywali na terytorium Polski nielegalnie. Strażnicy graniczni ustalili, że prawdopodobnie są obywatelami Syrii — tak wynikało z dokumentów potwierdzających ich pobyt na Słowacji. Przyznali się do przekroczenia granicy RP wbrew przepisom. W piątek 26 maja zostali przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji.

Kurierem okazał się 52-letni Ukrainiec, który próbował zawieźć migrantów do Niemiec. Przyznał się do zorganizowania nielegalnego przekroczenia granicy Polski przez 16 migrantów. Trafił do aresztu na trzy miesiące. Straż Graniczna prowadzi śledztwo w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Opolu.