Kanał "Stop Cham" na YouTube opublikował nagranie z Ełku. Na filmie widać jak jedną z ulic miasta, jedno za drugim, przejeżdżają auta. Nagle na pasy wbiega młoda kobieta. Robi to tak niefortunnie, że wpada na bok jadącego Opla. Odbija się od pojazdu i niczym niewzruszona wstaje i biegnie dalej.

"Dosłownie znikąd postanowiła wbiec na pełnej petardzie na ulicę"

Nagranie jest żywo komentowane przez internautów. "Dosłownie znikąd postanawia wbiec na pełnej petardzie na ulicę", "Więcej pierwszeństwa dla pieszych, na pewno będzie bezpieczniej", czy też "Zauważyłem, że niektóre starsze panie nawet się nie oglądają dwa razy, przechodząc przez pasy" to tylko kilka z wielu dość jednoznacznych komentarzy.

Jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych — wyjaśniamy

W myśl znowelizowanych przepisów pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed innymi uczestnikami ruchu, z wyłączeniem tramwajów. Nie dotyczy to przejść z sygnalizatorami. Dlatego warto przypomnieć, jak należy bezpiecznie przechodzić przez przejście. Aby przejść przez jezdnię, należy zatrzymać się przy jej krawędzi, spojrzeć w lewo, czy nie jedzie samochód, w prawo i jeszcze raz w lewo i spokojnie przejść. Nie należy biec.

Wypadki z udziałem pieszych w Polsce w 2023 — statystyka

Jak wynika z policyjnych statystyk, tylko w 2022 r. piesi brali udział w ponad 4,7 tys. wypadków drogowych (ponad 22 proc. wszystkich wypadków w Polsce). W ich efekcie zginęło 460 osób, a obrażenia ciała różnego stopnia odniosło ponad 4,3 tys.