Auto Świat Wiadomości Aktualności HVO100. Miała być rewolucja. Jest wielka afera

HVO100. Miała być rewolucja. Jest wielka afera

HVO100, odnawialny olej napędowy miał zrewolucjonizować transport lepiej i szybciej od samochodów elektrycznych i tych zasilanych wodorem. Jednak paliwo, promowane jako ekologiczna alternatywna dla oleju napędowego okazało się iluzją.

Tankowanie samochodu (zdjęcie ilustracyjne)
nulinukas / Shutterstock
Tankowanie samochodu (zdjęcie ilustracyjne)
  • HVO100, biopaliwo produkowane z odpadów, miało stać się ekologiczną alternatywą dla tradycyjnego oleju napędowego
  • Brytyjski rząd prowadzi śledztwo w sprawie fałszerstw dotyczących surowców wykorzystywanych do jego produkcji
  • BBC ustaliło, że zamiast odpadów do wytwarzania HVO100 wykorzystywany jest świeży olej palmowy

HVO100, czyli syntetyczny olej napędowy, który produkowany jest z odpadów, miał być paliwem przyszłości, dostępnym na wyciągnięcie ręki. Miał dokonać ekologicznej rewolucji, bo zmieniając paliwo z tradycyjnego oleju napędowego na HVO można było "od ręki" zredukować emisję aż o 90 proc. W teorii. Praktyka wykazała całą masę nieprawidłowości.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

HVO100 - co to za paliwo?

Zacząć jednak warto od tego, co kryje się pod skrótem HVO100. HVO, czyli Hydrotreated vegetable oil to biopaliwo, uzyskiwane w wyniki albo hydrokrakingu, albo hydrogenacji olejów roślinnych. W hydrkrakingu duże cząsteczki olejów roślinnych rozbijane są za pomocą wodoru na mniejsze. Hydrogenacja zaś polega na dodawaniu wodoru do już istniejących cząsteczek. Takimi metodami można wytwarzać syntetyczne zamienniki benzyny, oleju napędowego, a nawet propanu czy nafty.

Do rafinacji w ten sposób nadaje się większość olejów tak zwierzęcych, jak roślinnych. Zawierają one bowiem trójglicerydy. Typowo do wytwarzania syntetycznych paliw stosuje się rzepak, jatrofę, soliród, soję, algi, tłuszcze zwierzęce oraz — co ważne w tym przypadku — olej palmowy.

HVO 100 - wybuchła wielka afera

Teraz jednak, jak informuje BBC, w związku z doniesieniami o poważnych oszustwach śledztwo w sprawie biopaliwa HVO100 prowadzi brytyjski rząd. Nieprawidłowości dotyczą oleju palmowego wykorzystywanego do produkcji tego paliwa. Jak donoszą BBC informatorzy powiązani z tą branżą, znaczna ilość tego surowca nie jest odpadem, lecz świeżym olejem palmowym, którego oznaczenia są fałszowane. Dane z rynku przeanalizowało wstępnie BBC i przekazało je do brytyjskiego departamentu transportu.

Jak informuje BBC okazało się bowiem, że tylko w Europie do produkcji paliwa HVO100 w 2023 r. do produkcji HVO i innych biopaliw zużyto więcej odpadów oleju palmowego, niż powstaje w ciągu roku na całym świecie, a ekologiczne właściwości tych paliw w dużej mierze opierają się właśnie na wykorzystaniu odpadów — szczególnie zużytego oleju spożywczego lub osadu ściekowego powstającego przy produkcji oleju palmowego.

HVO100 już nie jest takie ekologiczne

Powstające ze świeżego oleju palmowego wcale nie jest ekologiczne, a według informatorów BBC zamiast odpadów używa się świeżego surowca. A to bardzo zła wiadomość dla planety, bo produkcja oleju palmowego związana jest m.in. z wylesianiem obszarów tropikalnych, co już ekologiczne zdecydowanie nie jest.

Wnioski BBC z przeanalizowanych danych, dostarczonych przez grupę Transport & Environment potwierdzają twarde dane z Eurostatu oraz brytyjskiego departamentu transportu. Sama tylko Wielka Brytania wykorzystała ok. 2 mln ton "odpadów osadu oleju palmowego". Tymczasem dane handlowe z ONZ wskazują, że cały świat jest w stanie wyprodukować rocznie niewiele ponad milion ton odpadów z osadów palmowych.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków