Funkcjonariusze służący w grupie Speed najczęściej patrolują drogi, na których można rozwinąć większą prędkość, ale zdarza się, że przyglądają się też zachowaniu kierowców w miastach – w tym przypadku w Iławie. Niełatwo ich rozpoznać, bo z reguły korzystają z nierzucających się w oczy cywilnych samochodów. Gdyby nagrywany kierowca widział za sobą oznakowany radiowóz, z pewnością zachowałby się inaczej na przejściu dla pieszych.

Zobacz: Grupa Speed się dozbraja. Policja kupiła Renault Megane R.S. i Cupry Leony

Zatrzymany przez grupę Speed 45-latek nie mógł tłumaczyć się nieznajomością aktualnych przepisów (od 1 czerwca 2021 r. piesi mają pierwszeństwo nawet przed wejściem na pasy), bo dziewczynka, której nie przepuścił, była już na przejściu dla pieszych. Kierowca białego Forda Transita Courier zdecydował się jednak jechać dalej. Nie zniechęcił go nawet fakt, że zatrzymało się auto na sąsiednim pasie.

"Kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, przed którym zatrzymał się inny samochód, aby przepuścić pieszą, postanowił pojechać dalej, stwarzając ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. W związku z zachowaniem kierującego funkcjonariusze zatrzymali go do kontroli drogowej" – przekazała komenda w Iławie.

Sprawdź też: Wyprzedzanie za 2 tys. zł w kamerze grupy Speed

Od początku tego roku obowiązuje nowy taryfikator mandatowy ze znacznie wyższymi stawkami m.in. za nieustąpienia pierwszeństwa pieszym. Dlatego też spotkanie z patrolem grupy Speed zakończyło się dla 45-latka mandatem w wysokości aż 1,5 tys. zł.