• Na początku tego roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów. Zmieniły się stawki za najczęściej popełniane wykroczenia, takie jak np. przekraczanie prędkości
  • Podwyżki sięgają nawet kilkuset procent i operują już tysiącami zł! Przykładowo za jazdę z prędkością o 51–60 km/h wyższą niż dopuszczalna zapłacimy 1,5 tys. zł
  • Według sondażu IBRiS Polacy są zdania, że dzięki nowemu taryfikatorowi wzrośnie dyscyplina wśród kierowców, a w efekcie bezpieczeństwo na drogach

W mediach społecznościowych aż wrze po wprowadzeniu nowego taryfikatora mandatów. Że skok ze skrajności w skrajność, że łupienie kierowców, że uderzy w najbiedniejszych, że mandaty już europejskie, ale pensje wciąż polskie... Tymczasem według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) ponad dwie trzecie Polaków uważa, że wyższe mandaty rzeczywiście poprawią bezpieczeństwo na naszych drogach, bo skłonią kierowców do wolniejszej jazdy.

Nowy taryfikator mandatów oczami Polaków

Sondaż IBRiS został przeprowadzony w dniach 7-8 stycznia na zlecenie "Rzeczpospolitej". W badaniu wykorzystano metodę telefoniczną (CATI) i wzięła w nim udział grupa licząca 1100 osób. Dziennik chciał się dowiedzieć, co o podwyższeniu mandatów sądzi opinia publiczna. Wyniki ankiety są jednoznaczne.

Łącznie aż 69,1 proc. badanych jest zdania, że mocne uderzenie po kieszeni wprowadzi większą dyscyplinę na polskich drogach, a to poskutkuje poprawą bezpieczeństwa. Trzeba jednak zaznaczyć, że niespełna jedna czwarta ankietowanych (22,6 proc.) twierdzi, iż wyższe kary "zdecydowanie" poprawią bezpieczeństwo. Reszta pozytywnie podchodzących do zmian osób wybrała opcję "raczej poprawi".

Sprawdź: Ile zapłacisz za przekroczenie prędkości w 2022 r.? Dużo!

Co czwarty Polak jest zaś zdania, że nowy taryfikator mandatów nic nie zmieni w zachowaniu kierowców. Najwięcej sceptyków jest w średnim wieku (30-39 lat), a z największym entuzjazmem do wyższych kar podchodzą osoby po 60. roku życia. Zaskoczeniem może być fakt, że wprowadzone zmiany popiera aż trzy czwarte najmłodszych obywateli (18-29 lat). Zdaniem policjantów to bowiem grupa, która stwarza największe zagrożenie na drogach, bo przyczynia się do największej liczby śmiertelnych wypadków.

Czy nowy taryfikator mandatów działa?

O wysokości nowych mandatów, podobnie jak inne media, pisaliśmy już wielokrotnie. Mimo to od początku tego roku policjanci niemal codziennie przekazują informacje o kierowcach (ale też i innych użytkownikach dróg!), którzy musieli już zapłacić rekordowo wysokie mandaty. Wybraliśmy się też na wycieczkę po Polsce, żeby zaobserwować, czy po nowym roku kierowcy zdjęli nogę z gazu.

Zobacz: Jak działa nowy taryfikator? Byłem najwolniejszy na budowanej autostradzie A1

Policjanci komentujący wyniki sondażu dla "Rzeczpospolitej" mówią o wyraźnej poprawie. Oczywiście, wciąż trafiają się osoby, które jeżdżą niebezpiecznie, ale jest ich zdecydowanie mniej. "[…] w ciągu pierwszych trzech dni tego roku, prawa jazdy zatrzymaliśmy 49 kierowcom. Rok wcześniej w tym samym okresie aż 451. Spadek jest niemal dziesięciokrotny" – przekazał dziennikowi podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. "Pierwsze dni obowiązywania nowego taryfikatora wskazują, że kierowcy jeżdżą wolniej, bardziej się pilnują" – podsumował.