Jeśli jedziesz zespołem pojazdów o dmc przekraczającej 3,5 t, musisz liczyć się z opłatami za przejazd częścią dróg. I to niemałymi, bo od początku tego roku w systemie e-TOLL są nowe stawki – od 1 stycznia 2023 r. przewoźnicy płacą o 13,3 proc. wyższe opłaty drogowe niż w 2022 r. Złapany przez patrol ITD kierowca nowego BMW X5 postanowił "oszukać system" i w ogóle nie płacić. Na czym polegała jego sztuczka?

ITD. Kierowca wykorzystał tablice rejestracyjne od lżejszej przyczepy

Ciężkie BMW X5 ciągnęło ciężką przyczepę, która... nie była zarejestrowana. Dla sprytnego człowieka to jednak nie problem – w takiej sytuacji wystarczy na czas przejazdu pożyczyć "blachy" z innej. Co zrobić, żeby przy okazji jeszcze za ten przejazd nic nie zapłacić w systemie e-TOLL? Naturalnie, wziąć tablice od lżejszej przyczepy, której dołożenie do samochodu nie wywinduje dmc powyżej 3,5 t.

Nie każdą przyczepę można holować z prawem jazdy kat. B Foto: Auto Świat
Nie każdą przyczepę można holować z prawem jazdy kat. B

Tak właśnie we wtorek 10 stycznia br. zrobił kierowca niemieckiego SUV-a. Pech chciał, że na jego drodze stali akurat funkcjonariusze ITD, którzy sprawdzali prawidłowość uiszczania opłat za przejazd trasą S10 na wysokości Torunia. Do kontroli wytypowali m.in. wspomniane BMW X5 holujące przyczepę. Inspekcja na żywo ujawniła fortel, który miałby szansę przejść, ale na papierze.

Kierowca zatrzymany przez ITD miał więcej na sumieniu

Gdy inspektorzy zdemaskowali przebiegły plan zatrzymanego mężczyzny, wezwali na miejsce kontroli funkcjonariuszy policji. Musieli to zrobić z jeszcze jednego powodu – podczas sprawdzania dokumentów okazało się, że kierowca BMW X5 miał więcej na sumieniu, bo jego przewinienia nie kończą się na kombinacjach z przyczepą i opłatą w systemie e-TOLL.

Tablice z lżejszej przyczepy miały uchronić kierowcę także przed konsekwencjami innego wykroczenia – prowadzenia ciężkiego zespołu pojazdów bez wymaganej do tego kategorii prawa jazdy. Kierowca nie mógł kontynuować jazdy w takiej konfiguracji i będzie musiał zapłacić grzywnę za niewniesienie wymaganej opłaty w systemie e-TOLL. Przed policją odpowie z kolei za jazdę bez uprawnień. Chytry dwa razy traci?

Ładowanie formularza...