- W krajach Unii Europejskiej obowiązują różne dziwne przepisy i zaskakujące zwyczaje drogowe
- Niektóre kraje zakazują wystawiania łokcia za szybę, inne konfiskują auto za hałas
- Przed wyjazdem samochodem do innego kraju lepiej sprawdzić lokalne przepisy
- Austria wystawia mandaty za wzywanie policji
- We Francji opłacisz mandaty w kiosku. I nie jeździj w klapkach
- Za wystawienie łokcia za szybę należy się 80 euro. Tak jest we Włoszech
- Hałasowanie autem w Szwajcarii skończy się konfiskatą auta
- Hiszpanie mają rabat dla tych, którzy szybko płacą mandat...
- ...w Grecji podwajają mandat, gdy się go nie zapłaci w ciągu 10 dni
Jazda samochodem po terenie całej Unii Europejskiej jest prosta - wystarczy trzymać się ograniczeń prędkości i nie powodować zagrożenia, by bez przeszkód móc się poruszać autem. W każdym kraju zdarzają się jednak bardzo dziwne zapisy, mogące na początku zdumiewać obcokrajowca, który nigdy o nich nie słyszał. Na liście są m.in. mandaty za "zimny łokieć", używanie kamery, czy promocja na mandat, jeśli opłaci się go w krótkim terminie. Czasem te zapisy są bardzo specyficzne.
Austria wystawia mandaty za wzywanie policji
W Austrii kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami, gdy niepotrzebnie wezwą policję na miejsce kolizji. Jeżeli do wymiany danych mogłoby dojść bez udziału funkcjonariuszy, a mimo to zostali oni wezwani, na kierowców nakładana jest opłata w wysokości 36 euro (ok. 150 zł).
Co więcej, za jazdę bez winiety grozi kara w wysokości aż 120 euro (ok. 500 zł), a jej nieuiszczenie może skutkować grzywną od 300 do 3000 euro (do ok. 12500 zł). No i trzeba pamiętać, że jazda z wideorejestratorem może kosztować nawet do 25000 euro (ok. 104 tys. zł). W Austrii używanie kamerki samochodowej jest zakazane.
We Francji opłacisz mandaty w kiosku. I nie jeździj w klapkach
We Francji zaskakuje możliwość opłacenia mandatu za nieprawidłowe parkowanie w kiosku z tytoniem, choć pamiętajmy, że w Polsce jest możliwość opłacania mandatów na poczcie. Warto również pamiętać o specjalnych ograniczeniach prędkości podczas deszczu: na drogach szybkiego ruchu dozwolona prędkość spada z 110 do 100 km na godz., a na autostradach z 130 do 110 km na godz. We Francji zakazuje się też jazdy w klapkach.
- Przeczytaj także: Temperatura utrzymuje się poniżej zera? Natychmiast jedź umyć samochód. Tak zaoszczędzisz sporo pieniędzy
Za wystawienie łokcia za szybę należy się 80 euro. Tak jest we Włoszech
We Włoszech za jazdę pod wpływem alkoholu powyżej 1,5 promila grozi nie tylko kara finansowa do 6 tys. euro (ok. 25000 zł) czy areszt, ale również konfiskata samochodu i jego licytacja, jeśli kierowca jest jego właścicielem. Motocykliści nieprzestrzegający obowiązku noszenia kasku mogą stracić swoje pojazdy na 60 dni, a kierowca, który robi tzw. zimny łokieć, może dostać mandat w wysokości 80 euro (ok. 330 zł). Zresztą palenie w aucie, jeśli pasażerem jest nieletni, także jest karane.
Hałasowanie autem w Szwajcarii skończy się konfiskatą auta
W Szwajcarii mandaty są powiązane z dochodami kierowcy - im wyższe zarobki, tym wyższa kara. Za znaczne przekroczenie prędkości grozi co najmniej rok więzienia i konfiskata pojazdu. Co ciekawe, w Szwajcarii samochód może zostać odebrany również za... hałasowanie. Konfiskata auta na stałe zależy jednak od oceny, czy jest to niezbędne, by uniknąć dalszego łamania prawa.
- Przeczytaj także: Nowa Toyota prosto z salonu za ok. 40 tys. zł. Firma wycofa ją ze sprzedaży. To E160 z Japonii
Hiszpanie mają rabat dla tych, którzy szybko płacą mandat...
W Hiszpanii opłacenie mandatu w ciągu 20 dni premiowane jest 50-procentowym rabatem. W kraju tym należy wozić w samochodzie dwa trójkąty ostrzegawcze, a od 2026 r. obowiązkowe będą błyskowe lampy ostrzegawcze zamiast trójkątów. Podobnie, jak we Włoszech, tutaj także można dostać mandat za jazdę z wystawionym za szybę łokciem.
...w Grecji podwajają mandat, gdy się go nie zapłaci w ciągu 10 dni
W Grecji znaki zakazu parkowania zmieniają swoje znaczenie w zależności od miesiąca. Jedna pionowa linia to zakaz obowiązujący w miesiące nieparzyste, a dwie - w parzyste. Co więcej, jeśli nie zapłacimy mandatu w ciągu 10 dni, jego wartość się podwaja. Z kolei w Wielkiej Brytanii mandat za nieprawidłowe parkowanie jest ważny tylko, jeśli został wystawiony przez kontrolera w pełnym umundurowaniu.
Jako ciekawostkę dodamy jeszcze Estonię, gdzie prawo nakazuje wożenia ze sobą klinów pod koła, by mieć co podłożyć, gdy zatrzymamy pojazd. To obowiązkowy element wyposażenia samochodu w tym kraju, ale obcokrajowcy nie muszą go spełniać, jeśli auto jest zarejestrowane w innym kraju.