• Według danych carVertical największe ryzyko zakupu auta z cofniętym licznikiem dotyczy pojazdów wyprodukowanych w latach 2010-2013
  • Powypadkową przeszłość najczęściej mają – statystycznie – samochody marek amerykańskich
  • Najczęściej jako pokradzieżowe ujawniane są samochody niemieckich marek premium
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Samochody używane są drogie jak nigdy przedtem, ale wcale nie lepsze niż dawniej. Z danych firmy carVertical wynika, że ryzyko nieświadomego kupna auta powypadkowego, kradzionego albo z cofniętym licznikiem jest duże, przy czym statystyczne ryzyko jest różne w zależności od marki.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Skąd się biorą dane carVertical?

To firma, która gromadzi, przetwarza i sprzedaje informacje dotyczące samochodów używanych. Na podstawie danych ubezpieczycieli, policji oraz pozyskiwanych z innych źródeł carVertical tworzy raporty na temat samochodów, o które pytają klienci, podając numer VIN auta, które zamierzają kupić. Firma operuje w wielu krajach na całym świecie – na potrzeby niniejszego zestawienia przeanalizowano dane z 27 krajów, w tym z Polski. Okazuje się, że wśród aut, o które pytają klienci, zamawiając raport dotyczący historii pojazdów, znaczna część okazuje się na różne sposoby wadliwa.

Najczęściej kradzione samochody

Wśród samochodów, które okazują się kradzione i poszukiwane, najczęściej trafiają się Mercedesy (14,7 procent wszystkich skradzionych pojazdów), BMW (14,4 procent), Audi (10,4 procent), Fordy (7,8 procent) oraz Volkswageny (6,8 procent).

W ubiegłym roku w raportach carVertical ujawniono w sumie 1100 kradzionych samochodów. Ponad połowę kradzionych aut wyprodukowano w latach 2014-2019. To o tyle ciekawe, iż zalegalizowanie kradzionych samochodów jest coraz trudniejsze.

Najczęściej powypadkowe samochody

To nie powinno dziwić. Znaczna część używanych samochodów z rynku amerykańskiego to auta, które uzyskały w USA status "Salvage", "Junk" lub podobne (szkoda całkowita, wrak itp.). Samochody te kupowane są na aukcjach amerykańskich ubezpieczycieli za niewielkie pieniądze, transportowane do Europy i naprawiane możliwie niskim kosztem.

Marki samochodów najczęściej wskazywanych w raportach carVertical jako powypadkowe to:

  • Buick (ponad 78 sprawdzanych w 2022 r. aut miało na koncie szkody wypadkowe)
  • Chrysler (57,22 proc.)
  • Dodge (48,93 proc.)
  • BMW (48,2 proc.)

Samochody z cofniętymi licznikami

Największe ryzyko zakupu auta z cofniętym dotyczy pojazdów wyprodukowanych w latach 2010-2013.

  • Rocznik 2011 – nie mniej niż 9,2 proc. pojazdów ma cofnięty licznik.
  • Rocznik 2012 – nie mniej niż 8,6 proc. pojazdów ma cofnięty licznik.
  • Rocznik 2013 – nie mniej niż 7,9 proc. pojazdów ma cofnięty licznik.