• Za niepoprawne zachowanie w korku grozi mandat do 2500 zł i 8 punktów karnych
  • Znajomość przepisów jest niezbędna, szczególnie gdy wyjeżdżamy w trasę
  • W niektórych zachodnich krajach za to samo zachowanie grozi utrata prawa jazdy

Jazda samochodem, choć po złapaniu wprawy wydaje się łatwa, to jednak wymaga ciągłego skupienia, znajomości przepisów i powoduje zmęczenie. Trzeba nawet wiedzieć, jak stać w korku, bo za to też można dostać karę, a nie wszyscy o tym wiedzą i stosują się do przepisów.

Nie wystarczy się po prostu zatrzymać

Większość kierowców myśli, że w zatorze drogowym wystarczy po prostu się zatrzymać i obserwować, czy samochody z przodu nie ruszają. Podczas postoju w korku także nie wolno używać telefonu, bo formalnie jesteśmy w ruchu. Nam chodzi jednak o coś innego — o tworzenie korytarza życia.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Zjedź na bok, by nie dostać kary

To korytarz, który stworzony jest, by np. na autostradzie służby miały swobodny dojazd do zdarzenia drogowego i szybko mogły pomóc poszkodowanym w wypadku. Niestety w Polsce cały czas uczymy się tworzenia takich korytarzy i wielu kierowców o tym zapomina. Co gorsza, część wykorzystuje go, by wycofać do najbliższego zjazdu i uciec z korka, co nie tylko jest łamaniem przepisów, ale też po prostu zachowaniem niemoralnym.

Przepisy jasno określają, w jaki sposób przepuszczać pojazdy uprzywilejowane, gdy utworzył się korek. Na drodze dwupasmowej pojazdy z lewego pasa zjeżdżają na lewo, a z prawego – na prawo. Pojazd uprzywilejowany przejeżdża środkiem. Na trzypasmówce auta z prawego i środkowego pasa zjeżdżają na prawo, a z lewego – na lewy. Pojazdy uprzywilejowane jadą tak utworzonym korytarzem życia.

Korytarz życia Foto: Ministerstwo Infrastruktury
Korytarz życia

W Polsce do 2500 zł, za granicą nawet utrata prawa jazdy

Za niestosowanie się do tych przepisów grozi mandat w wysokości od 500 do 2500 zł i 8 punktów karnych. Głównie karane jest korzystanie z tego korytarza, co niestety w Polsce jest normą. Nieutworzenie takiego korytarza również może się skończyć mandatem.

Jednak jeszcze gorzej może być w zachodnich krajach, gdzie można nawet stracić prawo jazdy! Tak było w Niemczech, gdzie kierowcy ciężarówek za złe stworzenie korytarza życia tymczasowo pożegnali się z uprawnieniami. Przyczyną było to, że ciężarówki utrudniały przejazd.

Trzeba tworzyć korytarz życia. Pamiętaj o tym, jadąc na wakacje

Teraz, gdy okres wakacyjny się zaczyna, szczególnie warto o tym pamiętać. Korytarz życia nie tylko ratuje życie, ale po prostu jest obowiązkowy. Co ważne, w mieście często przepuszczamy pojazdy uprzywilejowane, więc wiemy, jak się to robi. Wystarczy zapamiętać, że widząc zator, po prostu zjedźmy na prawą, albo lewą stronę. Dla stojących w korku to i tak bez znaczenia.