Kierowca dostawczego Renault może mówić o dużym szczęściu, bo skończyło się mandatem i punktami karnymi, a w wypadku nie ucierpiał ani on, ani nikt inny. Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z pociągiem towarowym.

Policjanci, którzy przyjechali na przejazd w Pieczyskach ustali, że auto prowadził 43-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego i że jechał w kierunku miejscowości Klatki. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doprowadził do zderzenia z pociągiem towarowym PKP Cargo relacji Wieluń-Kwidzyń. W Renault jechał także 29-letni pasażer.

Wypadek na przejeździe w Pieczyskach
Wypadek na przejeździe w Pieczyskach

W wypadku nikt nie odniósł obrażeń, a jego uczestnicy byli trzeźwi. Za spowodowanie kolizji drogowej 43-latek został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł i 10 punktami karnymi.

Przeczytaj: Utknął na przejeździe kolejowym. Przeżył, ale może zapłacić nawet 30 tys. zł kary [Nagranie]

Kierowcy ignorują zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych

Policjanci zwracają uwagę, że najczęstszą przyczyną wypadków w rejonie przejazdów kolejowych jest lekceważenie przepisów o ruchu drogowym. Kierowcy próbują przejeżdżać "w ostatniej chwili" przed zbliżającym się pociągiem, ignorują sygnały świetlne i dźwiękowe, a nawet omijają półrogatki i przejeżdżają pod zamykającymi się zaporami.

Policjanci z Wieruszowa przypominają o zasadach bezpiecznego przejeżdżania przez skrzyżowanie drogi z torami kolejowymi:

  • dojeżdżając do przejazdu kolejowego, powinniśmy zachować szczególną ostrożność;
  • gdy widzimy czerwony sygnał, obowiązkowo zatrzymujemy się przed przejazdem kolejowym;
  • czekając przed przejazdem kolejowym, przez który przejeżdża pociąg, możemy ruszyć dopiero po całkowitym uniesieniu się szlabanu i wyłączeniu czerwonego sygnału;
  • gdy jesteśmy świadkami zdarzenia, natychmiast poinformujmy o tym policję i inne służby ratunkowe.