Auto Świat Wiadomości Aktualności Nowe urządzenia nie mierzą prędkości. Za co więc grożą mandaty?

Nowe urządzenia nie mierzą prędkości. Za co więc grożą mandaty?

Do fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości za jakiś czas mogą dołączyć kolejne urządzenia służące do automatycznego nadzoru ruchu. W Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Francji kierowcy już teraz muszą mieć się na baczności, bo tam część kamer drogowych zyskała "słuch". Za co dokładnie grożą nowe mandaty?

Francuski "dźwiękoradar" Bruitparif Meduse
Francuski "dźwiękoradar" Bruitparif MeduseBruitparif
  • Policjanci w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Francji korzystają już z nowej broni wymierzonej w kierowców
  • Najdroższy mandat wystawiony przez automatyczny system można dostać w Nowym Jorku. Kierowca złapany tam na wykroczeniu musi zapłacić aż 800 dol.
  • W Polsce o takich urządzeniach na razie się nie mówi. Ich pracę wykonują diagności podczas badania technicznego albo policjanci z patrolu drogówki
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Nowy Jork dołączył właśnie do grona kilku innych miast, w których kierowcy dostają automatycznie nowe mandaty. W Polsce przy drogach nie występują (jeszcze?) tego typu urządzenia, ale służby miejskie już teraz wykorzystują podobne do rutynowej analizy ruchu drogowego. O co chodzi? Oczywiście o zanieczyszczenia, ale nie spalinami, lecz... hałasem!

Układ wydechowy samochodu
Układ wydechowy samochoduZaltrona / Shutterstock

Nowe mandaty z "dźwiękoradarów". Na razie tylko za granicą

Opisywane urządzenia należą do rzadkości nawet poza granicami Polski. Na razie korzystają z nich trzy kraje: Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Ostatnio "dźwiękoczułe" kamery drogowe pojawiły się w Nowym Jorku. Gdzie? Tego władze miasta nie zdradzają, ale uprzedzają, że zbyt głośny przejazd obok nich to kosztowna rozrywka.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jeśli urządzenia z funkcją pomiaru dźwięku zanotują zbyt wysoki poziom decybeli, namierzony kierowca automatycznie dostaje mandat w wysokości 800 dol. (w przeliczeniu to ponad 3,5 tys. zł!). Mniejsze kary za głośny wydech wlepiają brytyjskie "automaty" – tu mandat delikatnie przekracza kwotę 530 zł (100 funtów), jeżeli sensor wykryje dźwięk powyżej 72 dB. Najniższa grzywna jest we Francji, bo tu... system jest jeszcze w fazie testowej. Lada moment mają jednak posypać się mandaty w Paryżu, Nicei i Lyonie.

Francuskie urządzenie do pomiaru głośności
Francuskie urządzenie do pomiaru głośnościBruitparif

"Dźwiękoradary" mają położyć kres zbyt głośnym wydechom

Czy tak skomplikowane w budowie i działaniu urządzenia w ogóle mają sens? Zmęczeni ulicznym hałasem mieszkańcy miast zapewne odpowiedzą, że tak. Mierzące dźwięk kamery to przede wszystkim bicz na domorosłych tunerów, którzy bez umiaru zwiększają głośność układu wydechowego. Pojawia się pytanie, co mają powiedzieć właściciele np. Abartha 695 czy Forda Mustanga GT, którzy "grzmią" swoimi wydechami w pełni legalnie – przecież te auta mają homologację.

Dwie z czterech końcówek wydechu Abartha 695
Dwie z czterech końcówek wydechu Abartha 695Żródło: Auto Świat / Krzysztof Grabek

Polska policja na razie nie przymierza się do zakupu takiego sprzętu. Auta emitujące zbyt dużo hałasu zmodyfikowanym albo uszkodzonym układem wydechowym i tak co roku są odsiewana na badaniach technicznych. Inna sytuacja? Jeżeli taki pojazd zostanie złapany do kontroli przez patrol drogówki z sonometrem, kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości 300 zł i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Według polskiego prawa hałas generowany przez układ wydechowy nie może przekraczać 93 dB (silniki benzynowe) lub 96 dB (silniki diesla).

Autor Krzysztof Grabek
Krzysztof Grabek
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków