Poza tym w numerze:

  • sprawdziliśmy, jaki samochód za 25-50 tys. zł można kupić w komisie;
  • test porównawczy dwóch elektrycznych aut: Skody Enyaq i Nissana Ariya;
  • test Forda Grand Tourneo Connect;
  • porady akumulatorowe i ubezpieczeniowe.

W minionym tygodniu Elektromobility Poland podpisała umowę z dużym chińskim koncernem Geely, który ma dostarczać platformę do polskiego samochodu elektrycznego o nazwie Izera. Chiński partner jest dobrze znaną firmą motoryzacyjną na całym świecie. Zresztą obie strony porozumienia podkreślały podczas konferencji prasowej, że był to ważny dla nich dzień, bowiem platforma stanowi podstawę do dalszych prac nad przygotowaniem samochodu do produkcji. Ale do tego czasu jest jeszcze dość długa droga. Trzeba będzie znaleźć dostawców pozostałych podzespołów, a przede wszystkim zbudować fabrykę.

Pierwsze Izery w 2026 r.

Według zapowiedzi pierwsze Izery powinny trafić do kierowców w 2026 r. Nieco szybciej pojedziemy nowym Volvo EX90, również produkowanym przy udziale tej samej firmy z Chin – Geely jest właścicielem Volvo. Tak więc Izera będzie miała doborowe towarzystwo, choć ma należeć do segmentu aut kompaktowych w wersjach hatchback, kombi i SUV.

Skoda Enyaq kontra Nissan Ariya

Za to już teraz mogliśmy przetestować Škodę Enyaq i Nissana Ariyę. Duże, komfortowe i przyjemne w prowadzeniu elektryki, które chcą zdobyć serca klientów, choć trzeba przyznać, że ich ceny są akceptowalne przez bardziej zamożnych kierowców.

Innych wrażeń dostarczą z pewnością Audi SQ8 czy Toyota GR 86. Testowaliśmy oba auta, zupełnie odmienne, ale dostarczające pozytywnych wrażeń z jazdy. Bardziej rodzinny charakter ma niewątpliwie Ford Grand Tourneo Connect, bliźniaczy model VW Caddy i również produkowany w Poznaniu. To ciekawe i przestronne auto, idealne na dłuższe wyprawy w większym gronie. Wszystko jednak jest kwestią cen, a nowe samochody nie są tanie.

Co kupić w komisie samochodowym

Ci ze skromniejszym portfelem w dalszym ciągu bardziej interesują się autami używanymi. Ostatnio najpilniej poszukiwane są te w cenie 25-30 tys. zł. Odwiedziliśmy kilka komisów i sprawdziliśmy, co za takie pieniądze można kupić i w jakim stanie. Oferta, niestety, jest coraz skromniejsza, choć widać pewną stabilizację cen, a sprzedający muszą dłużej czekać na klienta.

Silnik Forda 1.5 TDCi

Naszej specjalnej inspekcji poddaliśmy popularny w autach Forda i PSA (Peugeot i Citroen) silnik Diesla 1.5 TDCi. Sprawdziliśmy jego słabe i mocne punkty. Właściciele aut z takim silnikiem powinni przeczytać nasz artykuł.

Akumulator w zimie

Właśnie sprawny akumulator, to w zimie podstawa bezproblemowej jazdy, a raczej uruchomienia samochodu. Piszemy o tym, jak dbać o baterię, czym ją i jak podładować, kiedy wymienić na nową i na jaką. Takie informacje na pewno się przydadzą.

Przydatne będą z pewnością porady o tym, jak się zachować w przypadku kolizji z cudzoziemcem, czy wzywać policję, jakich formalności dopełnić, żeby uzyskać odszkodowanie.

A na deser polecamy jazdy rajdowymi Skodami RS.