Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Nowe superradary na polskich drogach. TraffiStar SR390 wygląda inaczej i "widzi" dużo więcej

Nowe superradary na polskich drogach. TraffiStar SR390 wygląda inaczej i "widzi" dużo więcej

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) rozbudowuje i modernizuje system CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym). Na polskich drogach pojawiają się nowoczesne urządzenia, które wyglądają inaczej od poprzednich. W dodatku ich możliwości są zdecydowanie większe. Kierowcy łamiący przepisy nie mają z nimi szans.

Fotoradar TraffiStar SR390
Fotoradar TraffiStar SR390Źródło: Auto Świat / Krzysztof Słomski
  • Kontrola prędkości to dopiero początek, urządzenie imponuje swoimi możliwościami kontrolnymi
  • Obudowa fotoradaru jest żółtego koloru, jednak jego przednia część jest czarna, więc z daleka nie jest tak dobrze widoczna
  • Obecnie użytkowane są dwa TraffiStar SR390, w niedługim czasie pojawią się one w kolejnych lokalizacjach

GITD zgodnie z planem zastępuje wyeksploatowane fotoradary starej generacji. W ich miejscach, a także w zupełnie nowych lokalizacjach, pojawiają się nowe urządzenia Mesta Fusion RN, a także TraffiStar SR390. Szczególnie to drugie może mocno dać się we znaki kierowcom jeżdżącym nieprzepisowo, ponieważ wyłapuje nie tylko przekroczenie prędkości.

Mowa o superfotoradarze niemieckiej firmy Jenoptik. Traffistary SR390 nigdy wcześniej nie były używane w Polsce. Dwa pierwsze stanęły i zostały już włączone w Bytomiu przy ul. Warszawskiej oraz w Warszawie w Alejach Jerozolimskich na wyjeździe z miasta w kierunku Pruszkowa.

We wspomnianych miejscach mierzą prędkość pojazdów, jednak urządzenia imponują swoimi możliwościami kontrolnymi. Traffistar SR390 potrafi:

  • mierzyć prędkość kilku pojazdów na kilku pasach jednocześnie;
  • automatycznie odczytywać tablice rejestracyjne i identyfikować rodzaj pojazdu;
  • monitorować przejazd na czerwonym świetle;
  • monitorować okolice przejść dla pieszych i sprawdzać, czy kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym;
  • monitorować skrzyżowania i rejestrować kierowców łamiących zakazy zawracania czy skrętu;
  • monitorować skrzyżowania z tzw. zieloną strzałką i rejestrować kierowców, którzy nie zatrzymują się przed skrętem.

Wysoka rozdzielczość zastosowanej kamery zapewnia obrazy dobrej jakości, nawet w nocy i przy słabej widoczności spowodowanej pogodą. Wkrótce takie superradary pojawią się w kolejnych lokalizacjach w Polsce. Więcej o planach GITD piszemy tutaj.

Nowy fotoradar jest mniej widoczny

Fotoradar TraffiStar SR390
Fotoradar TraffiStar SR390Źródło: Auto Świat / Krzysztof Słomski

Traffistar SR390 to stosunkowo niewielkie i dość lekkie urządzenie, które nie potrzebuje specjalnej infrastruktury, może zostać zamontowane na istniejących słupach. Obudowa jest żółtego koloru, jednak przednia część fotoradaru jest czarna, więc z daleka nie jest tak dobrze widoczna, wtapia się w otoczenie.

Oczywiście miejsce kontroli jest odpowiednio oznakowane tablicami D-51 "Kontrola prędkości. Fotoradar", jednak kierowcy przyzwyczajeni do obecnie użytkowanych stacjonarnych fotoradarów, które są wielkimi, żółtymi słupami, mogą łatwo je przeoczyć. Szczególnie na początku, co może być bardzo kosztowne.

Fotoradar TraffiStar SR390
Fotoradar TraffiStar SR390Źródło: Auto Świat / Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków