• Supermandaty to surowe kary nakładane na kierowców za niektóre wykroczenia drogowe
 • Mandaty te mogą kosztować nawet 5 tys. zł
 • Poza wysoką grzywną kierowcy mogą też stracić prawo jazdy

Na drodze lepiej uważać na swoje poczynania. Dziś w zasadzie wszystko jest widziane w oku kamery i może trafić na skrzynkę policji. Co ważne, do wielu wykroczeń nie jest nawet potrzebny pomiar prędkości, a mandaty są równie bolesne. Żeby tego było mało, część z wykroczeń kwalifikuje się pod supermandaty. Nie wszyscy o nich wiedzą i dowiadują się o tym dopiero podczas kontroli policyjnej.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Po zmianach w taryfikatorze w 2022 r. płacimy nie tylko wielokrotnie więcej za mandaty, ale także możemy się narazić na tzw. recydywę. Stawka za nie jest podwojona, a kierowca może go dostać, popełniając wykroczenie ze specjalnej listy.

Pojechali, ile fabryka dała i dostali supermandaty

Z takimi przypadkami spotkali się ostatnio kierowcy na trasie S5 złapani przez grupę SPEED z leszczyńskiej policji. Kierująca BMW jechała z prędkością 200 km/h, za co została ukarana mandatem w wysokości 5 tys. zł i 15 punktami karnymi. Drugim tego dnia przypadkiem był kierowca Audi, jadący na trasie ekspresowej z prędkością 180 km/h. On z kolei dostał 14 punktów karnych i 4 tys. zł mandatu.

Skąd takie kwoty? Ponieważ kierujący dopuścili się takich samych wykroczeń w ciągu dwóch lat. Pierwsze z nich kosztowało o połowę mniej, ale według obowiązującego prawa, kierowca dopuścił się tzw. recydywy.

Kierująca BMW dostała supermandat w wysokości 5000 zł Foto: Policja
Kierująca BMW dostała supermandat w wysokości 5000 zł

Supermandaty nie tylko za prędkość

Istotne jest także to, że kierowca może bardzo łatwo stracić prawo jazdy. Kierowcy z powyższego przykładu mogli jeszcze mieć punkty za poprzednie takie wykroczenie, za które również dostali odpowiednio 15 i 14 punktów. Jeśli tak było, to oboje pożegnali się z uprawnieniami i muszą jeszcze raz zdać egzaminy.

Mandat ten można dostać nie tylko za prędkość, ale także za wiele innych wykroczeń, z których najdroższymi są wykroczenia związane z wjazdem na przejazd kolejowy, za które można dostać nawet do 4 tys. zł.

Wykaz wykroczeń, za które można odstać supermandat

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł).
 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

– o 31-40 km/h: 800 zł (recydywa: 1,6 tys. zł);

– 41-50 km/h: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– 51-60 km/h: 1,5 tys. zł (recydywa: 3 tys. zł);

– 61-70 km/h: 2 tys. zł (recydywa: 4 tys. zł);

– 0 71 km/h i więcej: 2,5 tys. zł (recydywa: 5 tys. zł).

 • Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu: 

– silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– silnikowego na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– silnikowego na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe lub bezpośrednio przed nimi, z wyjątkiem skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

– określonego znakiem drogowym: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł);

 • Wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony: 1 tys. zł (recydywa: 2 tys. zł).
 • Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone: 2 tys. zł (recydywa: 4 tys. zł).
 • Naruszenie przez kierującego pojazdem na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały: 2 tys. zł (recydywa: 4 tys. zł).
 • Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy: 2 tys. zł (recydywa: 4 tys. zł).