Na wtorek (6 lutego) Wydział Ruchu Drogowego komendy policji w Krasnymstawie zaplanował akcję "NURD". Ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego (NURD) poprzez zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem osób, których nie chroni karoseria pojazdu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Policjanci pojawią się w tym miejscach, gdzie jest niebezpiecznie

Przeprowadzając specjalną akcję, mundurowi chcą zadbać o pieszych i rowerzystów, ale też kierujących hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego i wspomagającymi ruch. Aby osiągnąć zamierzony cel, przez cały wtorek funkcjonariusze większym nadzorem obejmują miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, w tym przejścia dla pieszych zlokalizowane na ruchliwych odcinkach dróg, a także tam, gdzie już dochodziło do potrąceń pieszych.

Policjanci przypominają kierowcom, że za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na przejście lub już się na nim znajduje, grozi mandat w wysokości 1,5 tys. zł. Gdy kierowca w ciągu dwóch lat ponownie popełni takie samo wykroczenie, czyli działa w warunkach recydywy, zapłaci już 3 tys. zł.

Takie same kary taryfikator mandatów przewiduje w sytuacji, gdy kierowca wyprzedza na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Oprócz tego osoba popełniająca każde z tych wykroczeń zostaje dodatkowo obciążona 15 punktami karnymi.

Piesi również muszą stosować się do obowiązujących przepisów

Mundurowi mają świadomość tego, że także sami piesi powodują niebezpieczne sytuacje. Mowa tu m.in. o nieostrożnym wchodzeniu na jezdnię, a także wtargnięciu zza pojazdu. W tych przypadkach kierowca często nie ma nawet najmniejszych szans na reakcję i uniknięcie potrącenia.

Równie ważna jest kwestia widoczności. Funkcjonariusze podkreślają, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego dla własnego bezpieczeństwa powinni pamiętać o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych po zmierzchu, gdy poruszają się poza obszarem zabudowanym.